Kníže z Lichtenštejnu diskutoval se studenty o roli státu

Brno, 7. dubna 2011 (MEDIAFAX) - O roli a postavení státu na prahu nového tisíciletí diskutoval ve středu se studenty Masarykovy univerzity v Brně kníže Hans Adam II. z Lichtenštejna. Zhruba dvouhodinovým pobytem na akademické půdě tak panovník zakončil oficiální část své celodenní soukromé návštěvy jižní Moravy.

 

Lichten.knize

Hans Adam představil studentům svoji novou knihu Stát ve třetím tisíciletí. Jako výraz ocenění za rozvoj česko-lichtenštejnských vztahů zároveň převzal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity.

 

"Se studenty jsem o současné a budoucí roli státu debatoval už vícekrát a vždycky jsem to považoval za velmi přínosné. Když se domluvilo vydání knihy Stát ve třetím tisíciletí v češtině, byl jsem za možnost uspořádat debatu se zdejšími studenty velmi vděčný," řekl Hans Adam II.

Tématem knihy je správa věcí veřejných a aktuální problémy současného státu, se kterými má Hans Adam II. coby vládnoucí kníže v Lichtenštejnsku řadu zkušeností. Kníže v publikaci navrhuje změny v chování státu tak, aby si zachoval schopnost plnit své úkoly i v novém tisíciletí. Podle něj má stát plnit úlohu servisního centra, které slouží občanům.

Do diskuse s knížetem se u kulatého stolu zapojily bezmála čtyři desítky studentů z fakulty sociálních studií, právnické, ekonomicko-správní a filozofické fakulty. Škola je vybrala podle zaměření studia ve vztahu k obsahu a tématu diskutované knihy. Studenti se zajímali například o názor knížete na přímou demokracii, na prosazování principů demokracie na Blízkém východě nebo měnovou politiku Evropské unie.

Velkou zlatou medaili MU obdržel Hans Adam II. za rozvoj česko-lichtenštejnských vztahů a navazování spolupráce mezi univerzitou a jejími partnerskými institucemi. Důležitým krokem bylo vytvoření Česko-lichtenštejnské komise historiků, která se zabývá společnou historií Českých zemí a Lichtenštejnského domu, ale také jejich vzájemnými vztahy. Na činnosti komise se významnou měrou podílí Historický ústav Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, jehož mimořádného jednání se kníže v závěru svého pobytu na akademické půdě také zúčastnil.

"Cílem komise je lépe poznat společnou česko-lichtenštejnskou historii, jak v rovině vztahů mezi oběma státy, tak s ohledem na společný středoevropský kulturní prostor, který byl v minulých stoletích významně utvářen i rodem Lichtenštejnů. Do bádání chceme zapojit i mladou generaci zadáváním kvalifikačních prací a plánujeme uspořádat také sérii workshopů na toto téma," řekl po schůzce proděkan filozofické fakulty a spolupředseda komise Tomáš Knoz.

 

Jiří Nováček, foto:  portál JMK

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...