Odsouzený profesor Horyna je zbaven všech akademických funkcí

Brno, 1. března 2011 - Děkan Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Josef Krob ukončil v pondělí členství profesora Břetislava Horyny ve vědecké radě a ediční komisi fakulty. Mluvčí univerzity Tereza Fojtová informovala, že Krob tak bezprostředně reagoval na rozhodnutí kolegia děkana.

masarykova_univerzita_00vii35-250

"Děkan Krob po rozhodnutí kolegia okamžitě ukončil Horynovo členství v obou akademických orgánech, vedoucí katedry filosofie Jan Zouhar mu navíc pozastavil výuku povinných kurzů," upřesnila Fojtová.

Horyna, odsouzený v pátek k padesátitisícové pokutě za výhružné maily, jež posílal kolegovi Jaroslavu Hrochovi, proto může nadále vyučovat na univerzitě pouze nepovinné předměty.

Vedení Masarykovy univerzity podle Fojtové definitivně rozhodne o dalším osudu akademika až poté, kdy bude znám výsledek odvolacího řízení u krajského soudu. Do té doby zůstane odsouzený Horyna zaměstnancem školy.

Městský soud v Brně uznal Horynu vinným, že posílal výhrůžné e-maily kolegovi Hrochovi. Musí zaplatit pokutu ve výši 50 tisíc korun, pokud tak neučiní, hrozí mu dva měsíce vězení.

Odsouzený akademik před třemi lety anonymně vyhrožoval prostřednictvím e-mailové korespondence smrtí svému kolegovi z katedry filozofie. Během líčení soud zveřejnil všech devět emailů, které byly předmětem obžaloby. "Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa.....Myslíš si, že zalezeš a nebudeš vidět? Ani omylem, fešáku, už brzo to začne, dočkáš se. Shniješ, než tě najdou..." citoval z emailů soudce Martin Hrabal.

V průběhu celého soudního sporu Horyna tvrdil, že případ proti němu vykonstruoval Hroch, který žárlí na jeho profesní kariéru. Napadený Hroch naopak uvedl, že se po přečtení výhružek se kromě jiného zhroutila jeho manželka, která kvůli stresu vážně onemocněla.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...