Na divokou vodu do Slovinska

Brno, 30. července - Pokud vás v letních měsících neláká výlet na loděmi zcela přeplněnou Vltavu či někam do neméně přeplněného akvaparku, a přesto byste si rádi naplno užili vodních radovánek, zapřemýšlejte o Slovinsku! Tento neprávem opomíjený stát, kterým většina Čechů pouze projíždí do Chorvatska, přitom nabízí zážitky, na které budete dlouho vzpomínat.

Slovinsko250

Co tak vyjet na víkend na divokou řeku Soču či si dopřát přírodní skluzavky ve strmých kaňonech v okolí městečka Bovec u italsko-slovinských hranic, kam z Brna dojedete za pouhých sedm hodin?

Autor: Kryštof Turek, foto: autor a Michal Kůra


Slovinsko-rafting01Slovinsko-rafting02

Záchranné vesty nejsou na řece Soče pro okrasu – v některých místech dokáže být pěkně divoká., Sami se na ni nevydávejte – vzhledem k tomu, že leží na hranici Triglavského národního parku, budete potřebovat na raft certifikovaného průvodce. Zapůjčení raftu včetně vybavení pořídíte kolem 35 eur za osobu. Při jízdě vás nádherné výhledy, divoké peřeje a průzračná voda, kterou můžete pít podle libosti.


Slovinsko-pramen Soce01Slovinsko-pramen Soce02

Cestou k pramenu řeky Soče se budete muset párkrát držet ocelových lan. Odměnou vám bude skalní vývěr s neuvěřitelně modrou vodou a možná zde i v letních vedrech zastihnete zbytky sněhu. Ale barva vody alpských řek vás nikdy neomrzí – na tu si zkrátka nezvyknete.


Canyoning02Canyoning01

Helmy, sedací úvazek a tlustý neoprén. Takové je nezbytné vybavení pro každého, kdo chce okusit kouzlo canyoningu. Pro začátečníky je nejvhodnější kaňon Sušec, jehož důkladná prohlídka vám zabere pěkných pár hodin. Při slaňování vodopádu či při skocích do hlubokých tůních či jízdě po přírodních skluzavkách vám však adrenalin vyskočí na maximum! Výlet do kaňonu s průvodcem a zapůjčením veškerého vybavení stojí kolem 50 eur.

Canyoning03
Canyoning04Canyoning05

Slovinsko-Jezero Lago di PredilJezero Lago di Predil v Itálii vás uvítá těsně před tím, než vyjedete poslední stoupání úzkými serpentinami na slovinskou hranici. To už dávno budete mít za sebou Vídeň, Vilach i alpské tunely. Dopřejte si v něm příjemné osvěžení na konci cesty kousek před cílem vaší cesty, slovinským Bovcem!


Slovinsko-Pevnost01

Pevnost Kluže nad soutěskou řeky Korytnice stojí na strategickém místě průsmyku Predel na slovinsko-italském pomezí. Je jednou z mála udržovaných alpských rakousko-uherských pevností a při její návštěvě si možná naplno uvědomíte, v jak náročných  podmínkách se v první světové válce muselo bojovat. Kolik vojáků asi nepřežilo lezení ve vánici po svislé ferratě směrem k vyšším bunkrům?  

Slovinsko-Pevnost02Slovinsko-Pevnost03

 

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...