Gruzínská pohostinnost

Brno, 4. prosince 2013 - „…když Pánbůh rozděloval národům Zemi, všichni se poslušně dostavili. Jen Gruzínci ne – zrovna jedli… Vaří totiž tak dobře, že od jídla nelze odejít.“ Podle staré gruzínské báje věnoval Gruzíncům jejich zemi Bůh až poté, co rozdělil svět mezi ostatní národy a Gruzíncům tak dal to nejlepší, co si původně schoval pro sebe. Gruzie má bohatou historii.

gruzie 01

Byla osídlena již ve starověku, její pobřeží je nám dodnes známo jako „bájná” Kolchida. Zde přistál podle staré řecké pověsti Iáson se svými Argonauty při hledání legendárního Zlatého rouna.

Gruzie, nevelká zakavkazská země, má cestovatelům co nabídnout. Na jejím území se nacházejí hrady, pevnosti, chrámy a kláštery. Chlubí se výběrem historických památek od středověkých křesťanských staveb až po skalní města, láká k rekreaci na černomořském pobřeží, k vysokohorským výstupům na Kavkaze nebo k ochutnávkám výborného vína na východě území v Katechii.

Ing. Michal Franta

gruzie-tusetie

Tušetie – nejodlehlejší, nejopuštěnější, ale jedna z nejkrásnějších oblastí Gruzie hraničící s Čečenskem a Dagestánem. Hlavní správní vesničkou je Omalo se středověkou pevností Keselo. Vzhledem k odlehlé poloze je přístupná jen pár měsíců v roce.
 
gruzie-kazberg

Ohromný stratovulkán Kazberg  (5033 m.n.m.) a jedna z nejvyšších hor celého Kavkazu je spojována s celou řadou gruzínských legend – například s pověstí o Prométheovi, který byl přikován řetězem k hoře za trest, že ukradl bohům oheň a daroval ho smrtelníkům. 
 
gruzie-krestane1

gruzie-krestane2

Gruzie byla druhou zemí na světě, kde obyvatelé přijali jako jedni z prvních křesťanství – bylo to kolem roku 340, tedy pět století před našimi věrozvěsty Cyrilem a Metodějem. Dnes se Gruzie hlásí k jeho pravoslavné větvi a svou víru chápe jako součást národního dědictví. 
 
gruzie-ushguli

Ushguli ve výšce 2100 metrů je jednou z nejvýše celoročně obývaných vesnic. Je zapsána na seznamu kulturních památek UNESCO. Dominantou jsou starobylé obranné věže z devátého až dvanáctého století, jež sloužily místnímu obyvatelstvu jako úkryt před nepřátelskými kmeny.
 
gruzie-tsimida sameba

Katedrála Tsimida Sameba (Svatá trojice) v Kazbegu tvoří přirozenou dominantu města. Byla postavena převážně z darů v roce 2004 v duchu tradiční gruzínské architektury. Pozlacený kříž na vrcholu jí dává výšku 84 metrů.
 
gruzie-tbilisi

Tbilisi patří k nejkrásněji položeným hlavním městům na světě. Na jednom z kopců se tyčí pevnost Narikala, na posvátné hoře Mtatsminda stojí klášter Mamadaviti. V údolí mezi nimi se rozkládá Staré město, kde se vedle sebe choulí mešita, synagoga, arménský kostel i zbytky zoroastriánského chrámu. Nalezneme zde i moderní architektonický skvost - most na řece Kura, který v noci nádherně svítí a bliká.
 
gruzie-svanetie

„Gruzínské Švýcarsko“ se nachází na severozápadě země a nazývá se Svanetie. Je to nádherná oblast vklíněná mezi nejvyšší hřebeny Velkého Kavkazu, z nichž některé jsou vyšší než 5 000 metrů. Každé pohoří má svou legendární horu. To, čím je pro Alpy Matterhorn, je pro Kavkaz dvouvrcholová Ušba (4710 m).
 
gruzie-gruzinstina

Gruzínština není podobná žádné jiné řeči na světě a její písmo je pro ostatní národy hádankou.
 
gruzie-snickers

Gruzínský SNICKERS – churkchela vypadá jako nepravidelná hrouda, ale pod jejím poloprůsvitným obalem z hroznové šťávy se skrývají vlašské ořechy a sušené ovoce.
 
gruzie-alaverdi

Katedrála a klášter Alaverdi. Výškou své věže 55 m je tato katedrála druhou nejvyšší náboženskou stavbou v Gruzii. Byla postavena začátkem 11.století a je jednou ze tří nejstarších v Gruzii. Zdobí ji navíc nádherná kamenořezba.
 
gruzie-david gareja

David Gareja - klášterní komplex se nachází na hranici s Ázerbájdžánem a je vytesán ve skále, všude okolo jsou vyhloubené jeskyně. Byl založen v 6. století Davidem (svatý David Garejeli. Okouzlí vás nádhernou přírodou, jeskyněmi se zbytky fresek a řadou kapliček. 
 
gruzie-domacnost

Pozve – li vás v odlehlých oblastech někdo domů a budou-li se zde zdržovat mužští členové rodiny, očekávejte pořádnou pijatiku! Během večera se totiž na vše musí náležitě připít. Na hosta, jeho zdraví, rodinu, město, zemi, cestu, na přátelství, světový mír, dobré lidi, bratry a sestry, mladší a starší. Každý se snaží říct něco originálnějšího a emocionálnějšího než předchozí řečník. Pijatiku vede „tamada“, bez jehož svolení nemůžete opustit stůl nebo přestat pít.
 
gruzie-franta

Dobrodruh... Autor ing. Michal Franta absolvoval Ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně a dvouletý studijní program v oborech psychologie, sociologie, marketing, ekonomika na Univerzitě v Minnesotě v USA. Pracuje jako kouč a trenér v oblasti komunikace (www.vzdelavani-provas.cz). Cestování a fotografování se věnuje více než 15 let. Na snímku v gruzínské Pamukkale.
Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...