Indie s vůní čaje

Brno, 19. února 2014 - V Indii na vás čekají starověké kultury, posvátné vědy, světová náboženství, slavná Kámasútra, nablýskané bollywoodské hvězdy, populární anglické sportovní dědictví kriket, prudký rozvoj internetových technologií, ale také největší slumy Asie. A čaj.

indie250

Ásám je severovýchodní stát na území Indie s hlavním městem Dispur. Má rozlohu velikosti Česka a žije zde přes 26 miliónů obyvatel. Sever regionu tvoří úpatí Himálaje a východ pohoří Naga, dominatním rysem je ovšem údolí řeky Brahmaputry. Ásám je předním producentem čaje, hedvábí a nachází se zde zásoby ropy a zemního plynu. K hlavním lákadlům regionu patří divoká příroda deštného pralesa.

Přibližně před dvěma sty lety se začali Britové v Indii poohlížet po místě, které by bylo vhodné pro pěstování čaje určeného pro jejich trh. Nakonec byly na severovýchodě země objeveny planě rostoucí čajovníky. Do roku 1850 tak došlo v indických oblastech Ásám, severní Bengálsko a Dárdžiling k vykácení rozsáhlých ploch džungle. Pralesní porosty musely udělat místo pro nové čajovníkové zahrady. V současnosti se v Indii nachází přes 25 tisíc čajovníkových plantáží nejrůznějších velikostí. Jsou to malé uzavřené soběstačné světy, s vlastní školou, obchody i poliklinikou. V srdci plantáže většinou stojí typický bungalov majitele dané plantáže a také klub, v němž se po večerech scházejí pěstitelé, aby si zahráli tenis, nebo poseděli u šálku lahodného čaje.Ásámský černý čaj má hutný, aromatický nálev a plnou, robustnější chuť a je nejoblíbenější sortou čaje na indickém kontinentu. V Indii je podáván jako tzv. Chai, tedy silný čaj s mlékem, který je často dochucen zázvorem, kardamonem, hřebíčkem či jiným kořením, vždy ale silně oslazen.

Pokud se do Ásámu vydáte, prst z tlačítka fotoaparátu nesundáte a odnesete si nádherné vzpomínky na tuto pohodovou část Indie.

Ing. Michal Franta

indie-caj1indie-caj2Indický čajový průmysl dnes zaměstnává přes milión lidí, z nichž polovinu tvoří ženy. Indie tak vyprodukuje asi 850 miliónů kilogramů čaje ročně. Většina čajů pochází z Ásámu. Převážná část ásámských čajů přichází na svět od července do září, kdy tisíce a tisíce sběračů pracují osm hodin denně. Každý z nich otrhá na 50 000 listů za den. Lístky se trhají do těžkých košů na zádech, zajištěných pásem kolem čela.

indie-kazirangaNárodní park Kaziranga se rozkládá na jižním břehu řeky Brahmaputry. Tato chráněná oblast má mimořádný význam zejména kvůli výskytu jednorohých nosorožců, tygrů, vodních buvolů a jelenů barasinga. Vedle toho park vytváří významný prostor pro hnízdění ptáků.
 
indie-kaziranga
Národní park Kaziranga si nejlépe prohlédnete ze hřbetu slonů. Pohybujete se neustále „sloní trávou“, která dosahuje výšky až tři metry a setkání s nosorožcem je pak jedno velké překvapení. 
 
indie-chranene uzemi Asamu
Chráněné území Ásámu pokrývají tropické deštné lesy, mokřady a pastviny. Významným krajinotvorným prvkem je řeka Brahmaputra s řadou říčních ramen. Když máte štěstí, tak svezení stopem po řece je velký zážitek.
 
indie-nabozenstvi01
Nejvyšším Shiva chrámem v Indii je s výškou 32 metrů Sivasagar Sivadol ve městě Sivasagar. Rozkládá se v nádherně zelené zahradě na břehu nádrže Borpukhuri.
 
indie-nabozenstvi02
Asketických svatých mužů, kteří se zříkají materiálních statků a světského života, aby je vyměnili za klid a mír v duši, lze v Indii potkat bezpočet. Snaží se být živoucím příkladem toho, že člověk ke spokojenému životu nepotřebuje téměř nic.
 
indie-nabozenstvi03
Náboženství v Indii má velmi pestrou minulost. Vznikl zde hinduismus, buddhismus, džinismus či sikhismus. V současné době z Indie buddhismus takřka vymizel, ale v Ásámu má stále své silné kořeny, všude uvidíte typické zvonky či obětinky.
 
indie-zensky odev
Typickým ženským oděvem je sárí. Nápaditost a pestrost látek je příjemnou barevnou kulisou, přičemž je to oděv vzdušný a žensky slušivý.
 
indie-majuli mnich a ryze
Základní potravinou v Indii je rýže. Po sklizni je sušena na slunci na obřích proutěných tácech.

indie-po britech
indie-po britech02
Oblast Ásámu se stala centrem království, v jehož čele se vystřídala řada dynastií. Královský palác Talatal Ghar je svou rozlohou největší ze všech památek postavených dynastií králů Ahom. Byl postaven na původní vojenské základně, měl dva únikové tunely a kdysi se nad zemí tyčila čtyři patra. Další tři byla v podzemí.

Návštěvníci si dnes mohou prohlédnout pouze přízemí, první patro a to, co zbylo z druhého a třetího patra. Palác byl kdysi obklopen cihlovým opevněním a hliněnou pevností s hrází naplněnou vodou.
 
indie-brahmaputra01indie-brahmaputra02
Řeka Brahmaputra je 2 900 km dlouhá, a co se týká průtoku, tak dohromady s Gangou zaujímá třetí místo na světě po Amazonce a Kongu. Její přítoky stékají ze severních svahů Himálaje a jižních svahů hřbetu Kailas. V nejširším místě v době tání může dosahovat až 30 km šířky. VÁsámu se na řece nachází i jeden z největších říčních ostrovů světa – Madžulí, s početnou skupinou vyznavačů boha Višny.
 
indie-dobrodruh
Dobrodruh... Autor ing. Michal Franta absolvoval Ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně a dvouletý studijní program v oborech psychologie, sociologie, marketing, ekonomika na Univerzitě v Minnesotě v USA. Pracuje jako kouč a trenér v oblasti komunikace (www.vzdelavani-provas.cz). Cestování a fotografování se věnuje více než 15 let.

A úplně na závěr – víte, jak si doma připravit pravý indický Chai? Přivedeme k varu 1 dcl mléka s 1 dcl vody a dvěma lžičkami cukru. Přidáme vrchovatou lžičku čaje Assam, popřípadě i koření, krátce povaříme a přecedíme do skleničky.
 

 
Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...