Nebojte se dovolené na lodi

Brno, 13. června 2013 - Od dob, kdy nejznámější československý mořeplavec Richard Konkolski obeplul jako první obyvatel suchozemského státu zeměkouli, a to na vlastnoručně vyrobené plachetnici, se v jachtingu mnohé změnilo.

hausboty 01

Díky novým technologiím už jachting není jen sportem pro drsné mořské vlky, ale stal se i životním stylem a zajímavou aktivitou pro volný čas a dovolenou. Počet lidí všech příjmových skupin, kteří tomuto sportu každoročně přijdou na chuť, neustále roste.

Pohled z pevniny na moře znají všichni, kdo u moře byli, ale jak vypadá pohled z paluby jachty na pevninu? Třeba vás při pozorování jachet houpajících se na moři tato otázka někdy napadla a možná nevíte, že dovolená na jachtě je dnes dostupnější, než se může na první pohled zdát. Pronájem plachetnice pro šestičlennou posádku totiž můžete pořídit i za 1 000 eur na týden, tedy 24 eur na osobu a den, ale za motorovou jachtu s posádkou můžete zaplatit i přes 100 000 eur, záleží jen na vašich požadavcích a peněžence. Dobrou zprávou je, že vzduch i pohled na pevninu je z obou zmíněných jachet stejný a posádky obou lodí budou plavat ve stejném moři. Jakou však vybrat loď? Záleží na vaší nátuře...

Cruise Ship – plovoucí hotel

Pokud vás láká strávit dovolenou na lodi, máte na výběr z mnoha možností od obrovských turistických lodí, kterým se říká Cruise Ship, až po malinké hausbóty pro dva. Plavba na Cruise Ship pro tisíce pasažérů připomíná víc pobyt v plovoucím hotelu než plavbu na lodi. Jestliže požadujete hotelový komfort a chcete v krátké době nakouknout do vzdálených přístavů, je plavba právě na této lodi nejlepší možností.

hausboty 02
Pluje se většinou přes noc a lodě dosahují rychlosti 20–25 uzlů (36–45 km/hod.), takže plavbu z Benátek do Dubrovníku na Cruise Ship zvládnete za 12–15 hodin a celý den zbude na využití na místě. Počítejte však s tím, že ceny pro pasažéry těchto lodí jsou všude na světě násobně vyšší než pro ostatní turisty. Místní obchodníci dobře vědí, že turisté z Cruise Ship mají málo času na nákup a nemohou se vrátit zítra, protože už budou v jiném přístavu vzdáleném klidně stovky kilometrů.

Námořní jachta pro opravdové dobrodruhy

Jestliže toužíte po dovolené bez stovek lidí kolem sebe a hledáte naprostou svobodu v rozhodování, jak naložit se svým časem, zkuste dovolenou na námořní jachtě. Abyste ji mohli řídit, musíte mít dostatečné praktické zkušenosti i teoretické znalosti. Navíc na sebe kapitán bere právní odpovědnost za jachtu i posádku. Zkušenosti a znalosti se prokazují většinou kapitánským průkazem a námořním životopisem kapitána. Pokud nejste kapitánem/kapitánkou, můžete se obrátit na někoho ze známých, kteří jachtu umí řídit, nebo si pronajmout jachtu i s kapitánem. A jakou námořní jachtu vybrat?

V angličtině má každý název pro loď jednoznačný význam, v češtině to bohužel tak jednoduché není, ale jachtou bývá označována rekreační loď do délky asi 20 metrů. Námořní jachtou může být motorová jachta, plachetnice, katamaran (s plachtami) i katamaran motorový. Katamaran má na rozdíl od plachetnice a motorové jachty dva trupy spojené obytnou částí, a proto poskytuje mnohem více obytné plochy než jednotrupá plachetnice a motorová jachta.

hausboty 03
Výhodou motorových jachet a katamaranů je vysoká cestovní rychlost až 30 uzlů (54 km/hod.), ale rychlost něco stojí! Vestavěné motory mohou mít výkon až tisíců koní a tomu odpovídající spotřebu i stovek litrů nafty na hodinu provozu. Plachetnice a katamarany s plachtami mají taky vestavěný motor, ale jejich a spotřeba bývá kolem 8 litrů nafty na hodinu plavby na motor. Maximální rychlost ale bývá pod 10 uzlů (18 km/hod.). Na plachetnici nebo katamaran s plachtami se ale jezdí hlavně kvůli využití energie větru a ten je zadarmo.

Po plachetnicích a katamaranech s plachtami většinou sáhnou lidé, pro které platí, že „I cesta je cíl", protože je baví pracovat s plachtami, nastavovat je tak, aby jachta plula správným směrem a co největší rychlostí. Odměnou jim je tiché šplouchání moře a nulové náklady na naftu.

hausboty 04
Pro motorové jachty a katamarany se většinou rozhodují lidé, kteří mají rádi akci, rychlé přesuny z místa na místo a ušetřený čas věnují lenošení na palubě v zátokách, prohlídkám měst nebo se věnují vodním atrakcím, kterými tyto lodě bývají vybaveny.

Jestliže jsme plavbu na Cruise Ship srovnali s plovoucím hotelem, pak plavba na námořní jachtě odpovídá pobytu v plovoucím apartmánu. A stejně jak existují apartmány různé velikosti a úrovně, nabízí se i rekreační jachty v různých velikostech a kvalitě. Vždy ale platí, že vnitřní prostor je uspořádán podobně jako u obytných aut, tedy velmi efektivně, a konstruktéři myslí na celodenní potřeby posádky. Na palubě jsou ložnice, koupelny, vybavená kuchyň a jídelní stůl i místa na uložení osobních věcí a potravin.

Hausbót zvládnou řídit i začátečníci

Pokud dáváte přednost klidné dovolené a na moře se vám nechce, můžete si zvolit dovolenou na říční motorové jachtě, které se u nás často říká hausbót. Říční motorové jachty jsou velmi podobné těm námořním, ale bývají menší a plují mnohem pomaleji (asi 5 uzlů, tedy 9 km/hod.), a i proto na jejich řízení nemusíte mít žádný kapitánský průkaz ani předchozí zkušenosti s loděmi.
Po krátké instruktáži zvládne řízení říční obytné lodě každý. Říční jachty bývají hranatější než jachty námořní, proto v nich bývá i více místa a dokonce většinou mají horní palubu vybavenou zahradními plastovými židlemi se slunečníkem. Na říčních lodích je dost místa pro uložení jízdních kol, na kterých můžete objevovat místa, přes která nevede řeka nebo splavný kanál.

Tomáš Kapička, majitel společnosti Altumare
www.altumare.cz
Foto: archiv autora

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...