Světový den bez tabáku podporuje brněnská Zoo

Brno, 12. května 2011 - Alespoň jednou v životě si dala většina z nás nějaké předsevzetí. Ta nejčastější se týkají  zdravého způsobu života. Ať už je to například zdravá strava, více pohybu nebo úmysl přestat kouřit. První dvě jmenovaná rozhodnutí se obvykle daří dodržet – minimálně určitou dobu. S tím posledním je to obtížnější. Kouření je totiž závislost a tak se k ní musí i přistupovat.

koureni

Podle posledních průzkumů kouří v České republice více než třetina lidí. Ve věkové kategorii patnáct až dvacet let je to polovina, téměř třetina jedenáctiletých dětí má s cigaretami zkušenost!

Změnit tuto nepříznivou skutečnost pomáhá v městě Brně Kancelář Brno-Zdravé město Magistrátu města Brna. V rámci projektu Brno-Zdravé město pořádá pravidelně řadu aktivit, jejichž prostřednictvím se snaží informovat veřejnost o negativních důsledcích kouření a nabídnout možnosti, jakým způsobem se tohoto návyku zbavit.

Potřebná a obyvateli města oceňovaná se stala Síť nekuřáckých restaurací v Brně, která sdružuje restaurační zařízení s kompletně nekuřáckým prostředím. Od roku 2009, kdy projekt vznikl, se tato síť stále rozšiřuje a dnes zahrnuje již přes 60 restaurací, kaváren, cukráren a čajoven. Kompletní databázi najdou zájemci na webové adrese www.zdravemesto.brno.cz .

U příležitosti Světového dne bez tabáku se veřejnost může opět těšit na oblíbený celodenní program pro rodiny s dětmi „Zvířátka také nekouří“,  zaměřený na podporu nekouření. Na akci, která se tradičně koná v brněnské ZOO dne 21. května od 11.00 do 16 hodin, přivítá  návštěvníky náměstkyně primátora města Brna ing. Jana Bohuňovská. 

Pro letošní dvanáctý ročník je připraveno několik novinek. Přímo u vchodu do ZOO mohou návštěvníci vyměnit u zástupců firmy Elektrowin svůj starý elektrospotřebič za volnou vstupenku do zoologické zahrady, a tím přispět k ekologicky šetrnému způsobu chování. Poukázat na další nebezpečí související s kouřením přijdou příslušníci Hasičského záchranného sboru JMK, neboť cigarety mají negativní vliv nejen na lidské zdraví, ale bývají také častou příčinou vzniku požárů. Za poslední rok způsobilo kouření na území Jihomoravského kraje přes sedmdesát požárů, při nichž zahynulo pět osob. Protože jsou v dnešní době domácnosti přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí, bude prezentace hasičů zaměřena na názorné ukázky situací, jak zasáhnout co nejrychleji při vzniku požáru. Součástí programu bude rovněž poradna specialistky na alergologii a imunologii z České iniciativy pro astma, jelikož kouření má na vznik tohoto onemocnění podstatný vliv. V České republice trpí v současné době touto nemocí každý dvanáctý člověk a bylo zjištěno, že kouření astma nejen zhoršuje, ale i způsobuje. Ohroženi nejsou jen samotní kuřáci, ale také osoby v jejich bezprostředním okolí.

Jako každoročně bude k dispozici Škola odvykání kouření, kde si mohou zájemci nechat zjistit obsah oxidu uhelnatého v plicích a poradit se s odborníkem, jakým způsobem se zbavit závislosti na cigaretách. Chybět nebude také Stánek zdraví VZP s měřením krevního tlaku, pulsu, tělesného tuku a zdravotním poradenstvím. Pro děti jsou připraveny zábavné hry, soutěže a divadelní představení.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...