V Maloměřicích vyrostly první polopodzemní kontejnery v Brně

Brno, 27. prosince 2021 – K aktuálním třiceti podzemním kontejnerům na území města přibyly první polopodzemní. Jsou v brněnských Maloměřicích na ulici Vrbí a minulý je pracovníci svozu SAKO Brno poprvé vyváželi.

polopodzemni kontejnery malomerice brno sako

„Polopodzemní kontejnery v sobě spojují plusy klasických kontejnerů i podzemních nádob. Mají stejně velkou kapacitu jako podzemní varianty, a přitom velký vhozový otvor, podobně jako tomu je u klasických nádob na tříděný odpad.“ říká Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Právě dostatečně rozměrný vhozový otvor je podle Filipa Ledera jejich obrovskou výhodou. „Nedochází k ucpávání vhozových šachet, což je bohužel občasná bolest podzemních kontejnerů, pokud je do nich vkládán odpad nedostatečně natrhán či sešlapán. Z důvodu ucpaného vhozu jsme občas vozili zbytečně prázdné kontejnery s jinak velkou kapacitou. Jsem rád, že městská část Maloměřice a Obřany se nebála jako první zvolit pilotní program polopodzemní varianty kontejnerů a věřím, že v příštím roce ji budou následovat také další městské části,“ dodává Filip Leder.

vyvoz kontejneru

Polopodzemní typ sběrných nádob je do země zapuštěn jen z poloviny. Právě díky tomu může mít vhoz širší a pro uživatele komfortnější. Odpad padá z výšky dvou a půl metrů a v nádobě je hutněn vlastní vahou. V podzemních i polopodzemních kontejnerech je stálejší teplota a díky tomu dochází ke k omezení zápachu. Další výhodou je posílení požární bezpečnosti a ztížení nežádoucích návštěv hlodavců či domácích zvířat.

Polopodzemní zásobníky jsou určeny pro sběr skla, papíru a plastu. SAKO Brno je bude kontrolovat prakticky denně. „Papírový odpad se bude vyvážet v pondělí, ve středu a v pátek, sklo ve středu a plast v úterý, ve čtvrtek a v sobotu,“ upřesňuje Filip Leder.

„Parčík mezi ulicemi Vrbí a Karlova jsme vybrali právě pro vytíženost stávajícího sběrného místa. Nové polopodzemní kontejnery téměř zpětinásobí jeho dosavadní kapacitu,“ uvádí Stanislav Dvořák, místostarosta městské části Brno Maloměřice a Obřany. Kapacita kontejneru na sklo je 3 metry krychlové, zásobníky na plast a papír mají shodný objem 5 metrů krychlových.

Maloměřické polopodzemní kontejnery jsou první na území Jihomoravského kraje. Další nejbližší se nacházejí v Prostějově, Olomouci a Valašském Meziříčí.

Foto: SAKO Brno


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...