Do ulic Brna míří 600 zelených elektrokol a koloběžek od Boltu

Brno, 25. března 2021 – Nabídku osobní dopravy v Brně rozšíří sdílená elektrokola a elektrické koloběžky Bolt, kterých firma v následujících týdnech po městě rozmístí šest stovek. Zároveň Bolt v Brně spouští rozvážku jídla pod značkou Bolt Food.

bolt kolobezka brno

Po Praze přijíždějí zelená elektrokola také do Brna, které se zároveň stává čtvrtým městem v České republice, kde si lze půjčit elektrickou koloběžku Bolt. Elektrokola i koloběžky budou k dispozici od středy 24. března s tím, že ve stejný den bude v Brně spuštěna také služba Bolt Food rozvážející jídla z restaurací i potraviny z obchodů. Obyvatelé Brna se mohou v aplikaci Bolt Food těšit na dopravu zdarma nebo 30procentní slevy ze všech restaurací. Objednávat si bude možné od 9.00 do 23.00 hodin v okruhu 8 km od restaurace nebo obchodu.

Zelená elektrokola a koloběžky budou k dispozici na více než 140 místech pečlivě vybraných v součinnosti s Magistrátem města Brna. Počet míst se bude postupně podle poptávky v da-ných lokalitách navyšovat. Vypůjčit si je bude možné přes aplikaci dostupnou na Google Play i App Store, kterou Brňané již využívají na objednání odvozu autem. Uživatel ji přepne na vy-hledávání kol a koloběžek, a jejím prostřednictvím naskenuje QR kód umístěný na stroji. Před zahájením první jízdy se mu zobrazí zásady bezpečného pohybu v městském provozu a také pokyny ke správnému parkování koloběžek. Některé z těchto informací koloběžky jezdci předají v hlasové formě, což dále zvyšuje bezpečnost jejich provozu. Například omezení rychlosti jízdy v určitých ulicích si tak jezdec nemusí zjišťovat na telefonu, ale dozví se za jízdy přímo od koloběžky. Stroje nasazené v Brně hovoří česky, slovensky a anglicky v zá-vislosti na nastavení aplikace.

bolt brno kolobezky kola

Platba za půjčení stroje je uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z karty uložené v aplikaci. Za prvních 5 minut jízdy na elektrokole zaplatí zákazník 5 Kč za minutu, poté se minutová sazba sníží na 4 Kč. Sazba za využití koloběžky se počítá stejně, jen činí o korunu méně, tedy 4 respektive 3 Kč. Po skončení jízdy je nutné kolo i koloběžku odstavit na k tomu určeném místě vyznačeném v aplikaci, jinak jezdec dostane pokutu ve výši 750 Kč.

„Sdílená elektrokola a elektrické koloběžky jsou důležitým prvkem městské dopravy bu-doucnosti. Jsou rychlé, stačí si stroj vypůjčit a za pár minut jste třeba ze Zelňáku na Kraví hoře, i v dopravní špičce. A ani se při tom nezapotíte. Jejich provoz je navíc vysoce ekolo-gický, protože nejenže nečoudí, ale především jsou naše koloběžky vyrobeny a provozová-ny s cílem, být klimaticky neutrální,“ vysvětluje Martin Zajíc, manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Českou republiku.

„Jsme rádi, že Bolt rozšiřuje nabídku ekologicky šetrné mikromobility v našem městě. Zejména elektrokola si bezpochyby najdou své příznivce a poskytnou lidem více možností pro pohyb po městě. Představují zajímavou alternativu ke koloběžkám a klasickým kolům. A velmi oceňujeme vstřícnost firmy, která sama nabídla smysluplné modely regulace provozu svých strojů, především právě koloběžek. Stroje vyžadující dobití nebo údržbu budou večer z ulic sesbírány a v ranních hodinách vráceny na svá místa,“ doplňuje člen Rady města Br-na pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Sdílené elektrické koloběžky platformy Bolt se v průběhu jara rozšíří i do dalších měst, napří-klad Frýdku-Místku nebo Ostravy, kde bude 24. března společně s koloběžkami spuštěna i služba Bolt Food.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...