IDS JMK umožní bezkontaktní placení jízdného po Brně i na jižní Moravě

Brno, 22. června 2020 – Od 1. července 2020 budou moci cestující zaplatit bankovní kartou za jízdu Integrovaným dopravním systémem Jihomoravského kraje (IDS JMK) jak ve vozech městské dopravy v Brně, tak ve vlacích i ve většině regionálních autobusů. Jihomoravský kraj i město Brno dlouhodobě spolupracují na společném Elektronickém odbavovacím systému (EOC), který přinese cestujícím celou řadu výhod.

bezkontaktni placeni kartou

Třeba elektronickou předplatní jízdenku přiřazenou k bezkontaktní kartě si nově budou moci pořídit již nejen pro brněnské zóny 100 + 101, ale pro celé území kraje. V Brně si také cestující nebudou muset hlídat platnost jízdenek. Nikdy nezaplatí více, než na kolik přijde jednodenní jízdenka. Pro cestu do kraje si koupí kompletní sortiment jízdenek nově i ve všech vozidlech DPMB.

„Za obrovský úspěch považuji jak to, že k začátku letních prázdnin spustíme elektronické odbavení cestujících nejen v rámci brněnské městské dopravy, ale i skutečnost, že se podařilo tento systém od začátku budovat jako propojený s regionální dopravou. EOC je komplexní systém, na němž Jihomoravský kraj dlouhodobě spolupracuje s městem Brnem. Všechny elektronické jízdenky, ať už jednorázové nebo předplatní, krajské či brněnské, se tak budou soustředit v jednom ústředním mozku – v Dopravním zúčtovacím centru KORDIS – odkud budou distribuovány dopravcům,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Jednotný prodej a evidence jízdních dokladů přinese cestujícím celou řadu výhod a zjednodušení. Nejen, že nebudou muset při platbě za jízdu hledat drobné po kapsách a zaplatí jednoduše přiložením bezkontaktní platební karty k terminálu ve vozidle, ale odpadne jim například i starost o to, aby na jednotlivých lístcích neprojezdili více, než je cena jednodenní jízdenky. „To pohlídá právě Dopravní zúčtovací centrum. Nejprve bude systém hlídat, aby cestující platící kartami při jízdách po Brně nezaplatili více než cenu denní jízdenky – tedy 90 korun. V průběhu léta bude tento systém denního zastřešení rozšířen na celý kraj a cestující nikdy nezaplatí více, než je cena jednodenní jízdenky – tedy 190 korun. Se spuštěním eshopu IDS JMK si budou moci lidé nově koupit elektronickou předplatní jízdenku pro libovolnou cestu po území celého Jihomoravského kraje. Naším cílem je, aby cestujícím pro jízdu veřejnou dopravou stačila bankovní karta a nemuseli se zaobírat papírovými lístky. Ty však rozhodně nerušíme. Za cestu půjde vždy zaplatit i v hotovosti, jak byli lidé doposud zvyklí,“ přiblížil výhody Hanák.

Na spuštění elektronického odbavení cestujících se koordinátor IDS JMK, společnost KORDIS JMK, a Dopravní podnik města Brna (DPMB) dlouhodobě chystaly. „Museli jsme vzájemně synchronizovat několik složitých projektů, pořízením nových pokladen pro regionální autobusy počínaje, přes úpravy softwaru Českých drah a úpravy Dopravního zúčtovacího centra tak, aby bylo možné pracovat s jednorázovými jízdenkami a provádět denní zastřešení, až po velký projekt DPMB, který vyměnil validátory ve vozidlech,“ vypočetl ředitel KORDIS JMK Jiří Horský.

Již dnes jsou přitom terminály umožňující elektronické platby za jízdné nainstalovány ve třech čtvrtinách regionálních autobusů IDS JMK objednávaných JMK. „V nejbližších dnech se budou držitelé elektronických předplatních jízdenek pro zóny 100 + 101 ve vlacích i v regionálních autobusech moci prokazovat jen bankovní kartou. Od července spustíme e-shop IDS JMK, který cestujícím umožní přiřadit si k bankovní kartě předplatní jízdenku pro celý region. V letních měsících očekáváme dokončení instalace zbývajících pokladen do regionálních autobusů a jejich postupné zapojení do systému EOC,“ uzavřel Horský.


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kalendář vinařských akcí

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  3
  4  5  910
12151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce
11.12. Řízená degustace vín z vinařství Š..
13.12. Letem světem s Magnum Wines..
13.12. Řízená degustace Vinařství Rauš..
14.12. Řízená degustace vín – Vinselekt M..

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události