Na náměstí Svobody připomínají ve speciálním dómu léta totality

Brno, 17. října 2019 - Život v totalitním Československu v letech 1948–1989 přibližuje nový multimediální projekt Totalita, který až do soboty probíhá na brněnském náměstí Svobody. Uvnitř speciálního projekčního dómu, který má podobu obřího černého balónu, návštěvníci za pomoci moderních technologií na vlastní kůži zažijí atmosféru předlistopadového režimu. 

Každý, kdo do projekčního dómu vejde, se na dvacet minut ocitne uprostřed komunistického Československa. Do děje ho vtáhne 3D projekce na kopuli balónu kombinovaná s videomappingem. 

Multimediální zážitek z projekce doplňují informační panely před dómem, kde atraktivní fotografie a jednoduché popisné texty ukazují znaky totality a to, jak se konkrétně projevovaly v každodenním životě v Československu. Panely obsahují i QR kódy, díky kterým si návštěvníci mohou na svých chytrých telefonech pustit i zajímavá videa, například z politického procesu s Miladou Horákovou, dobovou reportáž z vojenské přehlídky na Letenské pláni nebo studentské demonstrace 17. listopadu 1989. „Cílem je ukázat zejména nejmladší generaci, jak komunistický režim v Československu skutečně vypadal,“ popisuje Lukáš Nádvorník ze společnosti Media Park, která celý projekt zaštiťuje.

„Není žádným tajemstvím, že pravděpodobně velká část mladé generace nemá historické znalosti o minulém režimu a o klíčových událostech přelomového roku 1989. Vítáme tento projekt, protože může pomoci dětem a studentům vnímat a snad i částečně pochopit atmosféru doby před třiceti a více lety,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodává: „Do projekčního dómu jsou samozřejmě zvány i další generace. Návštěvníci si s odstupem mohou připomenout, jak před listopadem 1989 žili, případně jak se sami aktivně účastnili událostí, které odstartovaly změny v naší zemi. Je to podle mého názoru příležitost i pro společnou návštěvu rodičů s dětmi či prarodičů s vnoučaty – nic nepřekoná vyprávění lidí, kteří konkrétní éru sami zažili.“

Projekt Totalita je jednou z mnoha akcí, které pořádají studenti, neziskový sektor a další organizátoři a které město Brno podporuje v rámci připomenutí 30. výročí sametové revoluce. Celkově je během podzimu naplánováno několik desítek akcí.

„Naším cílem je představit základní totalitní rysy komunistického režimu, které však často měly vzhledem k jeho rozsáhlé systémové krizi na konci osmdesátých let také svoji absurdní až komickou rovinu. Vedle ideologických a represivních mechanismů se pokusíme také přiblížit rozšířenou banalitu, uniformitu a uzavřenost tehdejšího způsobu života,“ vysvětluje odborný garant projektu a přední český historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů a autor expozice v nově otevřeném muzeu Jana Palacha ve Všetatech.

Instalace bude na hlavním brněnském náměstí přístupná veřejnosti zdarma každý den od 8:30 do 19 hodin, ve všední dny budou časy 8:30–14:30 vyhrazeny základním a středním školám.

Projekt TOTALITA Multimediální průvodce Československem 1948–1989 vznikl při příležitosti 30. výročí listopadové revoluce ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery a Platformy evropské paměti a svědomí. Projekt byl zahájen v Českých Budějovicích a v dalších týdnech se objeví v Plzni a Praze.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červenec 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
131415161719
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akce
18.07. VAJN & ŠAJN - pouliční festival ví..
08.08. VAJN & ŠAJN - pouliční festival ví..
29.08. VAJN & ŠAJN - pouliční festival ví..
22.09. Halina Pawlowská - Manál zralé žen..

Kalendář vinařských akcí

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Šalina 300x250