Novinky brněnských vinoték – listopad 2021

Brno, 1. listopadu 2021 – Listopad se nese ve znamení mladých vín aktuální sklizně. Ta jsou právě teď krátce školena, lahvována, posuzována – jako například u Svatomartinských vín. Na ta si ale pár dní ještě počkáme. Podívejme se, co nového nyní nabízejí brněnské vinotéky.

Vivat vinum 05 600x400

 

 

Saphira 2019 výběr z hroznů - Rodinné vinařství Janásovi 61x256

Saphira 2019 výběr z hroznů

Rodinné vinařství Janásovi
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Novosady
220 Kč (JAN)

Bílé polosuché víno s obsahem alkoholu 12,5 %, cukernatostí při sklizni 25 °NM, kyselinami 6,6 g/l, zbytkovým cukrem 15,5 g/l a bezcukerným extraktem 25,8 g/l. Ve vůně lesních ovoce, jahody, ananas, v chuti tóny citrusových plodů se šťavnatou kyselinkou a středně dlouhou dochutí. Interspecifická, středně pozdní moštová odrůda je křížencem odrůd Arnsburger × Seyve-Villard. Ekologicky nenáročné víno, které při šetrné péči vinohradníka dozrává bez jakéhokoli chemického zásahu.

Sauvignon LVA 2020 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 61x266

Sauvignon LVA 2020 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Znojemská podoblast, Hostěradice, Volné pole
166 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Suché bílé víno s 12,5 % alkoholu. Hrozny pochází z regulované sklizně a jsou zpracovány technologií kontrolované fermentace. Expresivní vůně kručinky, janovce, šalvěje a citronového tymiánu je v chuti doplněna slušivými tříslovinami s líbivým grapefruitovým závěrem. Doporučeno k čočkovému salátu s jemným kozím sýrem a pečenými rajčátky nebo k pošírovanému králičímu hřbetu s konfitovaným česnekem.

Chardonnay Karlov 2018 pozdní sběr - Vinařství Trpělka  Oulehla 64x237

Chardonnay Karlov 2018 pozdní sběr

Vinařství Trpělka & Oulehla
Morava, Znojemská, Dolní Kounice, Karlov
293 Kč (RAJ, U3D, U3K)

Suché víno s 13,5 % alkoholu zlatavé barvy, ve vůni se mísí tóny manga s lískovými oříšky. Pevná struktura, v chuti marcipán a dlouhý minerální závěr. Skvělý partner pro slavnostní stůl. Část vína zrála 12 měsíců na sudech typu barrique. Doporučeno k fritovaným plodům moře, ústřicím a drůbežím paštikám s lanýži, je skvělé k sýrovému fondue a krůtí roládě plněné houbami. Také k snoubení s tvrdými ovčími sýry typu brebis a uzenými sýry.

  • Zlatá medaile – Národní soutěž vín 2020 – Znojemská podoblast (Valtice)

Mladý LAHOFER 2021 moravské zemské víno - Vinařství LAHOFER 60x271

Mladý LAHOFER 2021 moravské zemské víno

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast
120 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Polosuché bílé víno, cuvée z odrůd Müller Thurgau a Muškát moravský. Ovocné tóny s jemným kořenitým nádechem muškátového květu. Na jazyku pohladí příjemně živelná kyselinka prolnutá chutí po citrusech a broskvovém kompotu. Alkohol 11,0 %, zbytkový cukr 13,0 g/l, kyseliny 7,1 g/l.

 

Saphira 1824 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x268

Saphira 1824 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Přítluky, Přítlucká hora
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Hrozny pochází z integrované produkce s regulovanou sklizní a jsou zpracovány technologií kontrolované fermentace s dlouhodobým zráním na jemných kvasničných kalech. Vůně bílých letních květin doplňuje kořenitý buket s lipovo-medovým závěrem. K dietním úpravám sladkovodních ryb nebo při použití technologie sous-vide u kuřecího a krůtího masa. V závěru výborně doplní polotvrdé zrající sýry. Alkohol 13 %, polosuché bílé víno.

Pálava LVA 2020 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x264

Pálava LVA 2020 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Goldhamer
166 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Polosuché bílé víno s 13 % alkoholu. Jemná vůně kvetoucích pomerančovníků a poupat růží doprovází v chuti kompotované liči s odstíny jablečného závinu v dochuti. K domácí paštice z husích jater, grilovanému filetu z candáta s piniovou omáčkou. Překvapí s jemně zrajícími sýry.

Pálava 2019 výběr z hroznů - Rodinné vinařství Janásovi 61x257

Pálava 2019 výběr z hroznů

Rodinné vinařství Janásovi
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Závaliska
220 Kč (JAN)

Polosladké bílé víno s 19,5 g/l zbytkového cukru, 6,1 g/l kyselin a 13,0 % alkoholu. Odrůda vznikla křížením Tramínu červeného a Müller Thurgau. Barva je zlatavá, třpytivá, vůně kořenitá, po kandovaném ovocii a pomerančové kůře, se stopami medu a vanilky. Chuť je plná a kořenitá, s jemnou kyselinkou ladící k vyššímu cukru. Dochuť je dlouhotrvající, s nádechem vanilky, muškátu a mandarinky.

Mladá LAHOFERka 2021 moravské zemské víno - Vinařství LAHOFER 61x269

Mladá LAHOFERka 2021 moravské zemské víno

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast
140 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Polosladký klaret z odrůd Svatovavřinecké a Rulandské modré. Vyznačuje se ovocnou vůní rozkvetlého třešňového sadu a růží, v chuti pak šťavnatou kyselinkou a sladšími ovocnými tóny připomínajícími čerstvé třešně, jahody či maliny. Alkohol 10,0 %, zbytkový cukr 36,9 g/l, kyseliny 7,6 g/l.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – listopad 2021

BOR – Borgo Shop
JAN – Vinotéka vinařství Janás
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PER – Vinotéka Perkmistr
RAJ – Farmářská prodejna na Ráječku
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...