Novinky brněnských vinoték – listopad 2021

Brno, 1. listopadu 2021 – Listopad se nese ve znamení mladých vín aktuální sklizně. Ta jsou právě teď krátce školena, lahvována, posuzována – jako například u Svatomartinských vín. Na ta si ale pár dní ještě počkáme. Podívejme se, co nového nyní nabízejí brněnské vinotéky.

Vivat vinum 05 600x400

 

 

Saphira 2019 výběr z hroznů - Rodinné vinařství Janásovi 61x256

Saphira 2019 výběr z hroznů

Rodinné vinařství Janásovi
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Novosady
220 Kč (JAN)

Bílé polosuché víno s obsahem alkoholu 12,5 %, cukernatostí při sklizni 25 °NM, kyselinami 6,6 g/l, zbytkovým cukrem 15,5 g/l a bezcukerným extraktem 25,8 g/l. Ve vůně lesních ovoce, jahody, ananas, v chuti tóny citrusových plodů se šťavnatou kyselinkou a středně dlouhou dochutí. Interspecifická, středně pozdní moštová odrůda je křížencem odrůd Arnsburger × Seyve-Villard. Ekologicky nenáročné víno, které při šetrné péči vinohradníka dozrává bez jakéhokoli chemického zásahu.

Sauvignon LVA 2020 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 61x266

Sauvignon LVA 2020 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Znojemská podoblast, Hostěradice, Volné pole
166 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Suché bílé víno s 12,5 % alkoholu. Hrozny pochází z regulované sklizně a jsou zpracovány technologií kontrolované fermentace. Expresivní vůně kručinky, janovce, šalvěje a citronového tymiánu je v chuti doplněna slušivými tříslovinami s líbivým grapefruitovým závěrem. Doporučeno k čočkovému salátu s jemným kozím sýrem a pečenými rajčátky nebo k pošírovanému králičímu hřbetu s konfitovaným česnekem.

Chardonnay Karlov 2018 pozdní sběr - Vinařství Trpělka  Oulehla 64x237

Chardonnay Karlov 2018 pozdní sběr

Vinařství Trpělka & Oulehla
Morava, Znojemská, Dolní Kounice, Karlov
293 Kč (RAJ, U3D, U3K)

Suché víno s 13,5 % alkoholu zlatavé barvy, ve vůni se mísí tóny manga s lískovými oříšky. Pevná struktura, v chuti marcipán a dlouhý minerální závěr. Skvělý partner pro slavnostní stůl. Část vína zrála 12 měsíců na sudech typu barrique. Doporučeno k fritovaným plodům moře, ústřicím a drůbežím paštikám s lanýži, je skvělé k sýrovému fondue a krůtí roládě plněné houbami. Také k snoubení s tvrdými ovčími sýry typu brebis a uzenými sýry.

  • Zlatá medaile – Národní soutěž vín 2020 – Znojemská podoblast (Valtice)

Mladý LAHOFER 2021 moravské zemské víno - Vinařství LAHOFER 60x271

Mladý LAHOFER 2021 moravské zemské víno

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast
120 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Polosuché bílé víno, cuvée z odrůd Müller Thurgau a Muškát moravský. Ovocné tóny s jemným kořenitým nádechem muškátového květu. Na jazyku pohladí příjemně živelná kyselinka prolnutá chutí po citrusech a broskvovém kompotu. Alkohol 11,0 %, zbytkový cukr 13,0 g/l, kyseliny 7,1 g/l.

 

Saphira 1824 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x268

Saphira 1824 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Přítluky, Přítlucká hora
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Hrozny pochází z integrované produkce s regulovanou sklizní a jsou zpracovány technologií kontrolované fermentace s dlouhodobým zráním na jemných kvasničných kalech. Vůně bílých letních květin doplňuje kořenitý buket s lipovo-medovým závěrem. K dietním úpravám sladkovodních ryb nebo při použití technologie sous-vide u kuřecího a krůtího masa. V závěru výborně doplní polotvrdé zrající sýry. Alkohol 13 %, polosuché bílé víno.

Pálava LVA 2020 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x264

Pálava LVA 2020 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Goldhamer
166 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Polosuché bílé víno s 13 % alkoholu. Jemná vůně kvetoucích pomerančovníků a poupat růží doprovází v chuti kompotované liči s odstíny jablečného závinu v dochuti. K domácí paštice z husích jater, grilovanému filetu z candáta s piniovou omáčkou. Překvapí s jemně zrajícími sýry.

Pálava 2019 výběr z hroznů - Rodinné vinařství Janásovi 61x257

Pálava 2019 výběr z hroznů

Rodinné vinařství Janásovi
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Závaliska
220 Kč (JAN)

Polosladké bílé víno s 19,5 g/l zbytkového cukru, 6,1 g/l kyselin a 13,0 % alkoholu. Odrůda vznikla křížením Tramínu červeného a Müller Thurgau. Barva je zlatavá, třpytivá, vůně kořenitá, po kandovaném ovocii a pomerančové kůře, se stopami medu a vanilky. Chuť je plná a kořenitá, s jemnou kyselinkou ladící k vyššímu cukru. Dochuť je dlouhotrvající, s nádechem vanilky, muškátu a mandarinky.

Mladá LAHOFERka 2021 moravské zemské víno - Vinařství LAHOFER 61x269

Mladá LAHOFERka 2021 moravské zemské víno

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast
140 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Polosladký klaret z odrůd Svatovavřinecké a Rulandské modré. Vyznačuje se ovocnou vůní rozkvetlého třešňového sadu a růží, v chuti pak šťavnatou kyselinkou a sladšími ovocnými tóny připomínajícími čerstvé třešně, jahody či maliny. Alkohol 10,0 %, zbytkový cukr 36,9 g/l, kyseliny 7,6 g/l.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – listopad 2021

BOR – Borgo Shop
JAN – Vinotéka vinařství Janás
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PER – Vinotéka Perkmistr
RAJ – Farmářská prodejna na Ráječku
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...