V zoo se zabydlují tři druhy unikátních ryb z Austrálie

Brno, 14. dubna 2019 – Zcela mimořádné ryby se zabydlují v pavilonu Exotárium v Zoo Brno. Ve dvou akváriích, z nichž má každé objem přes 1000 litrů, mohou návštěvníci obdivovat bahníky australské (Neoceratodus forsteri), baramundi australské (Scleropages leichardti) a tandany skvrnité (Tandanus tandanus).

„Tyto ryby nelze spatřit nikde jinde v České republice, některé dokonce ani v žádné jiné evropské zoo. Podařilo se nám je získat přímo z Austrálie,“ řekl chovatel Dušan Šudák.

Jedno z akvárií, které imituje prostředí australské řeky Mary, je domovem dvou bahníků australských. Ti se často označují za živoucí fosílie, protože se jedná o jeden z nejstarších druhů stále žijících obratlovců. V 19. století byli bahníci kvůli své specifické anatomii řazeni mezi rybovité plazy (dnešní obojživelníci), i dnes však jejich taxonomické zařazení zůstává předmětem diskuzí.

A jsou to vskutku velmi zvláštní živočichové. „Jejich typickým znakem jsou plíce. Když hladina kyslíku ve vodě klesne a žaberní dýchání nestačí zásobovat organismus kyslíkem, zapojí bahníci australští do dýchání i svou jednu plíci a přijímají vzdušný kyslík. Na rozdíl od relativně běžně chovaných afrických a amerických bahníků nejsou adaptování na vysychání toků a nezahrabávají se v období sucha do bahna. Mohou se dožívat až 100 let a dorůstat délky přes jeden metr,“ vysvětlil Šudák.

V evropských zoologických zahradách je jich chováno zhruba 30. Na Mniší horu dorazila zvířata odchovaná v Austrálii, každé z nich je očipované a podléhá úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými živočichy CITES.

Ve druhém akváriu, představujícím návštěvníkům australskou řeku Fitzroy, žijí další unikátní ryby, které v žádné jiné evropské zoo nelze spatřit. Je to baramundi australský (Scleropages leichardti) a skupina tandanů skvrnitých (Tandanus tandanus). Baramundi se zdržuje převážně pod hladinou a loví hmyz, ryby a pulce. „Samci střeží jikry v tlamě, dokud se nevykulí plůdek. Kvůli vysoké vnitrodruhové agresivitě je lze chovat pouze solitérně. V přírodě dosahují maximální délky jednoho metru,“ uvedl Šudák.

Tandani se naopak zdržují převážně u dna, kde se živí červy, plži a drobnými rybkami. V akváriích obvykle dorůstají délky kolem 60 centimetrů.

Baramundi australský je klasifikován jako druh blízký ohrožení, a to zejména kvůli nízkým početním stavům ve volné přírodě a omezené oblasti výskytu (přirozeně pouze řeka Fitzroy, byl však záměrně vysazen i do jiných australských řek). Tandani skvrnití jsou ohroženi zejména introdukovaným kaprem obecným (Cyprinus carpio), který se živí podobnou potravou a degradací vhodných vytíracích lokalit.

Foto: Zoo Brno


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červenec 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
131415161719
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akce
18.07. VAJN & ŠAJN - pouliční festival ví..
08.08. VAJN & ŠAJN - pouliční festival ví..
29.08. VAJN & ŠAJN - pouliční festival ví..
22.09. Halina Pawlowská - Manál zralé žen..

Kalendář vinařských akcí

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)
Šalina 300x250