V Brně vystoupí průkopník ve vyřezávání ovoce a zeleniny

Brno, 29. října 2018 – Z dýně dokáže vytvořit rozkvetlou zahradu, přeměnit ji ve strom s ptáky nebo vyřezat z ní ozdobné hodiny. Luděk Procházka je mistrem v oboru nazvaném carving, což znamená vyřezávání ovoce a zeleniny.Carvingem se začal zabývat jako první v České republice.

vyrezavane ovoce carving

„Vyučil jsem se jako kuchař a číšník. Pak zhruba v osmadvaceti letech jsem začal vyřezávat. Ze začátku jsem si to chtěl jen zkusit. Neměl jsem žádnou představu o tom, že bych to mohl dělat jako povolání. Impulsem pro to, že jsem se tomu začal věnovat, byla soutěž Gastro Hradec v roce 1999, které jsem se zúčastnil v kategorii zvláštní výrobek. Tehdy mi komisař z porotyříkal, že čekali, kdo s tím první přijde,“ vzpomíná Procházka, který svoje umění představí tuto neděli 4. listopadu v brněnském AVION Shopping Parku, kde je připravená oslava Halloweenu. Vyřezávat bude samozřejmě z dýní. „Aby to bylo zajímavé barevně, tak budeme střídat dýně a další zeleninu a ovoce,“ láká zájemce.

A jak dlouho vyřezávání trvá? Růži ze slupky od rajčete vytvoří za minutu, na některých složitějších dílech pracuje ale i pět hodin. „Lidé se mě často ptají, zda mi není líto, že díla dlouho nevydrží. Ale já to tak neberu, prostě slouží k nějakému účelu. Je to podobné, jako když cukráři dělají dorty na zakázku. Je v tom i to kouzlo okamžiku,“ říká Procházka, který v roce 2004 zvítězil na Světové kuchařské olympiádě v kategorii kuchařské artistiky.

Od roku 2001 je carving pro něho práce na plný úvazek. Nabízí kurzy pro veřejnost a pro studenty středních škol zaměřených na gastronomii. „Takže si vlastně vychovávám konkurenci. Pořádáme i soutěže a snažíme se povznést tento obor tak, aby Češi na soutěžích uspěli. To se nám daří. Máme už dva účastníky, kteříse na Světové kuchařské olympiádě dostali do zlatého pásma a byli v TOP 10 ze sta řezbářů z celého světa. V Evropě byli dokonce v TOP 3 a kromě olympiády vyhráli řadu soutěží a přivezli mnoho medailí,“ podotýká Procházka.

Obdivovat jeho umění mohou přijít lidé do AVION Shopping Parku tuto neděli od desíti hodin dopoledne do čtyř odpoledne. Zájemci si také mohou sami vyzkoušet, jak si dýni vyřezat. „Akce je určená pro rodiny s dětmi. Celou dobu tam budou stanoviště se soutěžemi pro děti a když splní pět úkolů,tak získají lampion jako dárek a poukázku na dýni. Tu si vyzvednou a mohou si ji v dílně vydlabat a jednoduše vyzdobit,“ uvedl organizátor akce Vladislav Haffner. Lidé se mohou těšit také na malování na obličej, strašidelné kostýmy, jízdu na koštěti nebona slalom s dýní.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události