VUT- nakladatelství Vutium

Zoo získala unikátní čtyřoké rybky

hladinovka ctyroka zoo brno Brno, 3. listopadu 2017 - Dvěma očima sleduje, co se děje pod hladinou, a dalšíma dvěma pozoruje svět nad ní. Řeč je o raritní rybě hladinovce čtyřoké – a právě její exempláře získala ze zahraničí brněnská zoologická zahrada.

„Brněnská zoo získala tyto zvláštní ryby ze Zoo Stuttgart a v Čechách je jedinou zahradou, kde je návštěvníci mohou vidět,“ uvedla mluvčí zoo Gabriela Tomíčková.

Hladinovky čtyřoké (Anableps anableps) obývají v přírodě pobřežní vody od jihu Mexika po Brazílii a jsou na první pohled nápadné svým vzhledem a trhavými pohyby. Hladinovka se zdržuje při hladině tak těsně, až jí nad hladinu mírně vyčnívá část těla a hlavně její oči, které jsou horizontálně dělené a umožňují sledovat, co se děje nad i pod hladinou. Jedná se o živorodý druh, k oplození dochází uvnitř těla samice a její tělo opouští až líhnoucí se potěr.

„Nově založenou nádrž, která prezentuje rybí faunu brakických vod Jižní Ameriky, obývají hladinovky spolu s hrdložábříkem mramorovaným a sumcem širokohlavcem bičoocasým. Všechny tři druhy se v akváriích chovají jen vzácně,“ doplnila Tomíčková.

ctyroka ryba hladinovka

Foto: Roman Kočí


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit