V Brně vzniklo druhé největší muzeum historických BMW v Evropě

Brno, 14. září 2017 - První BMW s ledvinkami, první BMW z Tuzexu nebo první sporťák slavné německé značky si mohou prohlédnout lidé v nově otevřeném muzeu v hale Renocaru v brněnské Slatině. Tuto sobotu si historická auta prohlédnou děti ze základních škol. Od pondělí pak bude hala přístupná zdarma i dalším zájemcům. S nápadem na založení muzea přišel renovátor a sběratel vozů Miloš Vránek, který celý svůj život zasvětil právě značce BMW.

muzeum bmw brno ripska 5c

V muzeu je k vidění deset vozů. Mezi nimi například nejstarší model zvaný Dixi z roku 1928. Miloš Vránek se jej rozhodl ponechat v původním stavu bez dalšího restaurování. „V tomto případě platí, že i poctivé restaurování by zničilo autentičnost doby. Auto je na svůj věk mimořádně zachovalé, chceme, aby jej návštěvníci mohli takto ocenit,“ říká Vránek, který má ve sbírce přes třicet předválečných a poválečných vozů BMW.

Většina dalších modelů v muzeu prošla profesionální renovací a vypadá jako by právě sjela z výrobní linky. Za zmínku stojí například modely BMW 327 a 329 v provedení Cabrio z 30. let. Druhý z těchto vozů se navíc chlubí speciální karoserií Drauz. Jedná se o velice vzácné provedení, neboť těchto vozů se nevyrobilo víc než padesát a dnes se ví asi o šesti dochovaných kusech po celém světě. V muzeu nechybí ani legendární BMW Isetta, miniaturní vůz, který značku zachránil v obtížných poválečných letech. Toto auto si pořídil ve čtrnácti letech Miloš Vránek mladší.

muzeum bmw brno ripska

Historie muzea se vlastně začala psát už v roce 1968, kdy si Miloš Vránek koupil svůj první automobil, BMW. Tehdy to byl předválečný model 326 cabrio. „Vybíral jsem mezi třemi značkami, BMW, Tatrou a Mercedesem. Zvolil jsem BMW, které bylo nejelegantněji řešené, a od té doby už mě to nepustilo. První auto jsem zrenovoval a prodal. Za utržené peníze a za přispění mojí babičky jsem pak koupil takřka nové BMW 1800 z roku 1965. A tak vždy říkám, že díky babičce celý život dělám auta,“ říká Miloš Vránek o svých začátcích.

Díky tomu, že se v „bavorácích“ dobře vyznal, měl brzy zakázky na renovace a opravy. Tak začala historie firmy Renocar, která vznikla nejprve jako výrobní družstvo v roce 1988. Název odkazuje právě ke slovnímu spojení „renovace aut“. Po změně režimu se z Renocaru stala soukromá firma a také jeden z prvních autorizovaných dealerů BMW v České republice. Dnes je jedním z nejúspěšnějších dealerství u nás a zaměstnává přes dvě stě lidí. Firmu však již vedou synové Miloše Vránka, Pavel a Miloš mladší. Zakladatel úspěšného rodinného podniku se tak mohl vrátit ke své největší zálibě, renovaci veteránů.

Právě v areálu firmy Renocar se muzeum nachází, takže nedaleko jsou k vidění i nejnovější modely značky BMW. Historická auta jsou v takzvané Staré hale, kterou Vránkovi nedávno opravili. Otevřeli tam i Bistro Stará hala, kde si může každý dát například jeden z domácích zákusků.

Muzeum veteránů BMW se nachází na ulici Řípská 5c v Brně-Slatině, otvírací doba: po–pá 8.00–18.00; so 9.00–15.00, vstupné je zdarma.

brno muzeum bmw ripska ulice renocar


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...