Brněnská JAMU otevře nový obor Světelný design

Brno, 19. března 2013 – Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění otevře od akademického roku 2013/2014 nový obor Světelný design. Nezvyklý obor budou studovat maximálně čtyři studenti. Jedním ze specializovaných předmětů bude například osvětlování architektury. Zájemci o studium mohou posílat přihlášky na adresu školy do konce března, informoval za JAMU Luboš Mareček.

„Práce se světlem a projekcemi se ve světovém a postupně i v českém divadle vyvíjí v samostatnou uměleckou disciplínu. Světelný designer se stává často důležitým členem inscenačních týmů vedle režiséra, scénografa nebo kostýmního výtvarníka," komentuje vznik nového oboru profesor brněnské akademie Josef Kovalčuk. „Ukazuje se, dnes už v divadle nestačí pouze osvětlovači, ale že je zapotřebí připravit výtvarně cítící tvůrce, kteří budou zároveň připraveni zvládat moderní technologie," dodává.

Půjde o magisterské dvouleté studium, přijati mohou absolventi bakalářského studia oborů jako je scénografie, režie, jevištní technologie nebo výtvarných škol.Základem studia bude tvorba akademických i praktických projektů v oblasti činoherního, muzikálového a operního divadla. Důležitá bude práce s moderními technologiemi, novými typy osvětlovacích i projekčních programů. Zároveň budou studenti vzděláváni v oblasti scénografie i v některých divadelních disciplínách.

Škola plánuje obor nabídnout pouze čtveřici studentů. „Tento počet je dán zejména tím, že v rámci studia budou posluchači pracovat s technologiemi, jejichž množství je omezené. Zároveň půjde o studium značně individualizované. Uplatnění by absolventi měli najít jak v divadlech, kde je pociťovaný nedostatek odborníků schopných pracovat s moderními technologiemi, tak v médiích či dalších kulturních zařízeních," vysvětluje Kovalčuk. Absolventi by podle něj měli být připraveni také k realizacím architektonického svícení, návrhům osvětlení výstav, filmovému a televiznímu svícení, světelnému designu v zábavním průmyslu.

Ve dvoukolovém přijímacím řízení zájemci musí prokázat znalosti z oblasti dějin umění a divadla (výrazný kulturní a společenský rozhled, mimořádný zájem o různé druhy umění, znalost významných děl). „Dále bude požadována znalost základů scénografie, (jevištní) technologie a také alespoň jednoho cizího jazyka.Důležitá bude schopnost kreativního myšlení, směřujícího k samostatné umělecké činnosti.Ve druhém kole budou mít uchazeči za úkol vypracovat analýzu zadaného dramatického textu s důrazem na prostorové, světelné a barevné řešení vybraných situací," doplňuje Kovalčuk. Podobné studijní obory existují v zatím jen v zahraničí. K novým oborům na Divadelní fakultě JAMU patří dále kupříkladu obor Audiovizuální tvorba a divadlo.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)