Veterináři v brněnské zoo očipovali mládě pakoně modrého

Brno, 30. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Šestidenní mládě pakoně modrého očipovali ve čtvrtek ošetřovatelé spolu s veterináři v brněnské zoologické zahradě. Novým přírustkem je samička, řekla mluvčí zoo Lucie Kapounová s tím, že pokud se nestane nic mimořádného, budou moci lidé vídat zvíře v Brně příští dvě desítky let.

"Matkou je pětiletá prvorodička Rézinka, narozená v naší zoologické zahradě. Otcem se podruhé stal šestiletý býk Ramses, který pochází ze Dvora Králové," upřesnila Kapounová. Mládě je podle ní zdravé a prospívá skvěle.

Pakůň modrý je jedním z pěti poddruhů pakoně žíhaného. Zvířata pocházející ze savan jihovýchodní Afriky žijí ve stádech, která v období migrací za vodou a za potravou mohou mít až desítky tisíc jedinců. Jsou to výborní běžci, ve volné přírodě dokážou běžet rychlostí až 65 kilometrů v hodině.

V době říje se velká stáda rozpadají a samci si udržují harémy o několika desítkách samic. Mláďata se rodí na počátku období dešťů a už čtvrt hodiny po porodu se postaví na vlastní nohy. Nejinak tomu bylo podle mluvčí i v případě mláděte z brněnské zoo. Po dobu devíti měsíců zůstává mládě v blízkosti ochrany matky, která je takzvaně vodí. "Ve výběhu Safari to brzy uvidí i návštěvníci naší zoologické zahrady," řekla Kapounová.

Jiří Nováček, foto: ZOO Brno - Tomáš Picka

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)