VUT- nakladatelství Vutium

Připravte se na kosmické divadlo - v neděli se Jupiter schová za Měsícem

Brno, 13. července 2012 - V neděli 15. července ráno vytvoří úzký srpek Měsíce, planety Venuše a Jupiter, hvězda Aldebaran, hvězdokupy Hyády a Plejády nízko nad východním obzorem unikátní nebeské seskupení. Aby toho nebylo málo, ve stejné době Měsíc dokonce Jupiter a jeho čtyři satelity nakrátko zakryje.

Unikátní úkaz začne po půl čtvrté hodině ráno, kdy za osvětlenou, severní částí měsíčního disku zmizí Jupiter. Zhruba po tři čtvrtě hodině, již za svítání, bude naopak viditelné, jak Jupiter i jeho měsíce postupně vystoupí zpoza neosvětleného měsíčního kotouče.

Celý zákryt Jupiteru Měsícem proběhne nízko nad východním obzorem, Jupiter vychází kolem druhé hodiny ranní, proto je nezbytné vydat se za pozorováním na vyšší kopec s dobrým výhledem.

Alespoň v případě Jupiteru bude zákryt snadno viditelný i bez dalekohledu, pouhýma očima. S pomocí jakéhokoli přístroje ale zahlédneme nejen čtyři Jupiterovy satelity, nýbrž také pozvolna mizící a poté se opět objevující kotouč planety. Za hranu měsíčního disku bude putovat necelé dvě minuty.

Z kapacitních důvodů je Hvězdárna a planetárium Brno v neděli 15. července 2012 pro veřejnost uzavřena. V případě příznivého počasí ale bude zajištěn on-line přenos záznamu celého úkazu na www.hvezdarna.cz (zde již nyní najdete také další nezbytné informace k pozorování zákrytu, vč. orientační mapky). Komentáře z přípravy pozorování, jeho průběhu a také následných dozvuků lze pak sledovat na www.facebook.com/hvezdarna.brno

Zákryt Jupiteru Měsícem není nijak častým úkazem. Další takové představení se totiž odehraje až 28. listopadu 2019. A uvidíme jej pouze tehdy, když bude pěkné počasí.

Zdroj: Hvězdárna Brno


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Inzerce

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     
  3  4  6
101516
171920212223
24252627282930
31      
Nejbližší akce
18.12. Téma Grálu v dílech Richarda Wagne..
18.01. Svatební veletrh v Brně..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Ocean48
Velkobílovická vína