Ohňostroje chystají i Australané a Číňani, kteří zahajovali olympijské hry

Brno, 24. května 2012 (MEDIAFAX) - Sedm světově proslulých ohněstrůjných společností z Austrálie, Číny, Španělska, Rakouska a Česka začíná v Brně soutěžit o přízeň statisíců diváků při čtrnáctidenním festivalu Ignis Brunensis. Největší přehlídku ohňostrojů v Česku otevře v pátek na Kraví hoře preludiem domácí Teatrum Pyroboli. "Po nesoutěžním úvodu uvidí návštěvníci v různých místech Brna vždy od půl jedenácté v noci šest festivalových představení," řekl ve čtvrtek organizátor přehlídky Ondřej Morávek.

ohnostroje

Hlavní soutěžní část pyromuzikálových show se uskuteční na hladině Brněnské přehrady. Pyrotechnici ze tří kontinentů tam spustí svá představení 26. a 30. května a 2. a 6. června. Při Ignis Brunensis čeká na publikum podle Morávka "velkolepá mezinárodní show, unikátní ve střední Evropě a prestižní v celém evropském a světovém ohňostrojném dění."

Hlavním lákadlem Ignis Brunensis by měla být australská rodinná firma Foti International Fireworks. Před osmi lety oslnila při zahájení olympiády v Sydney. Konkurenci však budou mít protinožci velkou. Na přehlídce chce uspět i čínská firma Panda Fireworks, která zase chystala olympijské ohňostroje v Pekingu, nebo vyhlášená španělská společnost Pirotecnia Ricardo Caballer. Ukázat se budou chtít i domácí Flash Barrandov SFX, kteří v Brně vyhráli už čtyřikrát," poznamenal Morávek.

Soutěžní ohňostroje budou dvacetiminutové. V úvodu každé show na přehradě zazní povinná část hudby – skladba The Olympic Spirit od Johna Wiliamse. Každá společnost tak bude muset zahájit úvodní dvě minuty programu představení variacemi na stejnou povinnou hudbu.

Konání přehlídky pro statisíce diváků si vyžádá mimořádné změny v organizaci hromadné dopravy. Brněnští přepravci proto chystají v přehlídkových dnech stejně jako v minulosti masivní předpůlnoční kyvadlovou dopravu ze všech koutů města k bystrcké přehradě i nazpět.

Páteční uvodní prelude však uvidí příznivci ohňostrojů ještě v centru města, v parku na Kraví hoře. Domácí pyrotechnici se budou snažit podle Morávka navnadit publikum komponovaným programem nazvaným Hvězdy nad Kraví horou. "Festival se tak symbolicky vrací do místa pod hvězdárnou, kde před patnácti lety odstartoval," poznamenal ředitel pořádající společnosti. Exhibiční představení podle něj ozvláštní hudební doprovod - k ohňostroji zahraje Dvořákovu serenádu živě brněnská filharmonie.


Součástí ohněstrůjné přehlídky bude tradiční udělování cen odbornou porotou. Hodnotit však mohou také návštěvníci. "Letos je možné opět vybírat vítěze ze všech ohňostrojů. Prostřednictvím slosovatelných anketních lístků přes textové zprávy zprávy nebo na internetu určí diváci absolutního nositele Ceny diváka," upřesnil Morávek.

Závěrečné ohňostrojné finále se odehraje v pátek 8. června. Připravil je mezinárodní česko-rakouský tým a rachejtle při něm budou létat nad Špilberkem.

Ignis Brunensis je podle všeho hlavním lákadlem festivalu Brno - město uprostřed Evropy, který začíná v jihomoravské metropoli v pátek. Součástí rozsáhlých zábavných programů pod hrady Špilberkem a Veveří jsou například první mistrovství Česka v jízdě elegance na historických kolech, mezinárodní policejní šampionát v jízdě na koních nebo dětské Mozartovy dny, na kterých se představí nadějní posluchači uměleckých škol.

Pořadatelé v průběhu festivalu připomenou také Johanna Gregora Mendela, od jehož narození uplyne 190 let, tradiční součástí jarního festivalu v Brně je pak i Noc kostelů nebo týdenní mezinárodní přehlídka Divadelní svět.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události