Helios

Brněnská radnice se rozhodla pustit naplno do ulic amatérské muzikanty

Brno, 31. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnská radnice umožní letos v centru města pravidelně vyhrávat nebo koncertovat začínajícím muzikantům a amatérským kapelám. Radní k rozhodnutí přiměl úspěch loňských prázdninových koncertů v takzvaných Music Pointech na náměstí Svobody a v parku na Moravském náměstí. "Nabídku míst, termínů a akcí, na kterých se mohou prezentovat začínající či méně známí hudebníci v rámci projektu Music Point, letos výrazně rozšiřujeme," řekl v úterý starosta místní části Brno-Střed Libor Šťástka (ODS).

Písničkáři či kapely si budou moci vždy jeden pátek v měsíci zahrát v Klubu Leitnerova, jehož činnost Brno-střed finančně podporuje. "Další možnosti budou mít již nyní na veřejných akcích radnice či na městských trzích a festivalech, které centrální brněnská městská část pořádá na hlavních brněnských náměstích," řekl Šťástka.

Koncertovat se bude samozřejmě také v létě. "Podle zájmu muzikantů a podle toho, co dalšího se v Brně bude dít, postavíme scénu jak na náměstí Svobody, tak v parku na Moravském náměstí, který se lépe hodí pro rockové kapely. Případně i na nádvoří naší radnice v Dominikánské ulici, kde bychom rádi uvítali především komorně laděnou muziku," plánuje starosta.

Od března do prosince podle něj radnice připraví 31 různých míst a akcí, na kterých se budou moci kapely a písničkáři v rámci Music Pointu ukázat.

Jednotlivá vystoupení nejsou honorována, pořadatelé však hradí veškeré další náklady spojené s produkcí, tedy například pronájem pódia, ozvučení či propagaci. Hudebníci tak dostanou možnost představit se za kvalitních podmínek a před publikem v řádech od několika desítek až po tisíce posluchačů.

Výběr interpretů nebude ani v letošním roce radnice nijak zásadně dramaturgicky omezovat. "Stále se držíme principu takzvané open scény – prostor by měl dostat prakticky každý, kdo je schopen sestavit nejméně třičtvrtěhodinový hudební blok," řekl Šťástka.

Pořadatelé nicméně potřebují alespoň nějakou nahrávku a pár informací o zájemcích – jde jim údajně pouze o to, aby byli schopni program rozumně poskládat tak, aby si na své přišli nejen účinkující, ale i diváci. Podle Šťástky platí, že se jedná o velmi otevřenou aktivitu, jejíž definitivní podobu mohou výrazně ovlivnit právě muzikanti.

Nápad vytvořit Music Point – místo pro dobrou amatérskou muziku v centru Brna – vznikl začátkem roku 2011. Původně chtěla radnice městské části Brno-střed koupit jen základní technické vybavení, jako jsou kytarové či basové zesilovače, a dohodnout místo, kde by si mohli začínající muzikanti zahrát. Nakonec ale dostal premiérový Music Point podobu stálého pódia na náměstí Svobody u Morového sloupu, odkud zněla pestrá směsice hudebních žánrů každý letní pátek. První ročník projektu zakončil festival v parku na Moravském náměstí. Svůj talent a umění tam předvedlo sedm účinkujících.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  71011
121314161718
192021232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)
Šalina 300x250