Brněnský orloj ochrání na silvestra speciální návlek

Brnensky-orloj-namesti-svobodyBrno, 31. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Brněnský hodinový stroj na náměstí Svobody dostane v sobotu odpoledne stejně jako loni speciální dvouplášťový návlek, který ho ochrání při silvestrovských oslavách v centru města před petardami, rachejtlemi a dělobuchy. Uvedl to primátor Roman Onderka (ČSSD)."Není možné riskovat, že se tak cenné věci, která se navíc stala vyhledávanou turistickou atrakcí Brna, něco stane," řekl Onderka.

 Obalit hodiny na jeden den speciálním návlekem se podle něj ukázalo už loni jako nejvhodnější řešení. "Hodiny budou fungovat i pod obalem. Odstávka hodin v mrazech by totiž znamenala riziko, že se jim něco stane," řekl Onderka s tím, že návlek z časostroje sundají dělnící v neděli dopoledne.

Ochranu hodin, které navíc navečer obklopí i zábrany, zajistí Technické sítě Brno. Pracovníci společnosti nainstalují podle primátora ochranu na orloj v sobotu mezi 15. až 17. hodinou.

Výroba nepromokavého a ohnivzdorného bílého obalu, jejíž autorem je spoluautor hodinového stroje, sochař Oldřich Rujbr, přišla na téměř 50 000 korun. Obal má nekonvenční žulový orloj chránit i při podobných akcích v následujících letech. Multifunkční hodinový stroj jeho autoři - Oldřich Rujbr a Petr Kameník - instalovali na náměstí v září 2010. Orloj stál téměř 13 milionů korun.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit