Vivat Vinum představuje… Vinařství Bronislav Vajbar

Brno, 8. prosince 2021 – Bronislav Vajbar je klasickým případem vinaře, kterého k vínu přivedli předci. Své první víno vyrobil v šestnácti letech. Nyní hospodaří na 60 ha vinic, výroba probíhá v moderním vinařství a se svými víny sbírá jedno ocenění za druhým.

Bronislav Vajbar 600x400

 

Vinařství Vajbar sídlí ve vinařské obci Rakvice ve velkopavlovické vinařské podoblasti. Vinařský provoz je však v nedaleké obci Zaječí. Mezi firemní vinotékou v Rakvicích a výrobou s vlastní vinotékou a degustačním sklepem vede krásná cyklostezka mezi vinohrady.

Vinařství dnes obhospodařuje okolo 60 ha vinic. Probíhá zde postupná obnova přestárlých keřů. Zároveň se obměňuje odrůdová skladba podle dlouhodobého záměru. V posledních letech probíhalo i intenzivní rozšiřování vinohradů. Dlouhodobým cílem je obhospodařovat 70 ha plodících vinic.

Degustační sklep 600x400

Degustační sklep v Zaječí

 

Historie

Rodinná tradice pěstování hroznů a výroby vína sahá daleko do historie rodiny. Bronislav již od desíci let pomáhal ve sklepě dědovi a otci. Tady se vytvářela láska k půdě i vínu.

„Jako kluci jsme se těšili na sbírání hroznů, tenkrát ještě do dřevěných kádí. Těšili jsme se i na šťávu a občas i nějaké to potají vypité deci burčáku. Samozřejmě, mělo to i své stinné stránky – zelené práce, kopání či vynášení réví mě opravdu nebavilo“.

Postupem času zjišťoval, že práce na vinici a ve sklepě přináší nejen radost a požitek z vyrobeného vína, ale také finanční profit. V šestnácti letech vyrobil svých prvních 150 litrů vína na prodej. Krátce po osmnáctém roku si udělal živnostenský list a začal podnikat ve výrobě vína.

Od roku 1994 se víno stalo jeho hlavním zdrojem obživy. Na zahraničních cestách zjistil, že vinaři více než 80 % produkce lahvují a prodávají s výraznějším ziskem. To vedlo k rozhodnutí začít vedle zavedené výroby sudových vín vyrábět i vína lahvová.

Časem se vyvíjela nejen výroba, ale i technologie. Do roku 2000 byly finance směřovány do výsadby vinic, od roku 2000 přešly do technologie. Řízené kvašení, pneumatický lis, kvalitní vedly ke skokovém nárůstu kvality.

V roce 2007 vinařství zakoupilo moderní automatickou lahvovací linku, která umožňuje kvalitní nalahvování vín. V roce 2014 došlo k vylepšení systému uzavření lahví a také na jejich nový, moderní, design, který lépe napoví o charakteru vína.

Zásadní zlom přišel v roce 2015, kdy se vinařství přestěhovalo do nově zrekonstruovaných prostor v Zaječí. Zdejší moderní areál s velkou skladovací kapacitou umožňuje nechat zrát vína tak dlouho, jak jen bude třeba a zjednodušuje logistiku výroby, která dosud probíhala na třech místech.

 

Terroir

Nejkvalitnější viniční trati Rakvic leží na území mezi Rakvicemi, Přítluky a Zaječím, kde leží pahrbek zvaný Přítlucká Hora. Réva vinná se tu pěstuje odedávna, první písemné zmínky pocházejí již ze 13. století, kdy je zaznamenán odvod desátků do Rajhradského kláštera.

Expanze vinařství a snaha zajistit si výhradně vlastní kvalitní surovinu vedla k rozšíření vinic. Díky viničním tratím Velkých Pavlovic využívá terroir Modrých hor, skvělé území nejen pro červená vína. Od ročníku 2018 se v nabídce vinařství objevují i vína z jedinečného terroiru Pálavy – ikonického území jurských vápenců – kde se rodí nenapodobitelná bílá vína, zejména pak ryzlinky.

Archivní sklep v Zaječí 600x400

Archivní sklep v Zaječí

 

Práce ve vinici

Vinice jsou obhospodařovány v ekologicky přijatelném systému integrované produkce. Prvořadá pozornost je věnována jarnímu řezu vinice a následným zeleným pracím. Tak aby spolu s cílenou agrotechnikou bylo možné získávat prvotřídní surovinu pro výrobu jakostních a přívlastkových vín.

Na vinicích je prováděna redukce násady tak, aby byl docílen maximální výnos z jednoho keře 2 až 2,5 kg hroznů podle odrůdy. To zaručí dobrou vyzrálost hroznů a kvalitu budoucího vína.

Vinice jsou sklízeny moderní technikou, samochodným sklízecím kombajnem New Holland Braud. Surovina je navážena ke zpracování do výroby brzy ráno, v nejnižší teplotě. Ruční lidská práce je však stále základem dobře vypěstované vinice. Ve vinicích pracuje v sezóně i 40 brigádníků, kteří dělají střih vinice, vyvazování či zelené práce, jako je zastrkování, čištění kmínků či okopáváni mladých vinic. Do vinic se pak vrací veškerá organická hmota z vinice i zelené hnojivo. Na podzim se ve vinohradu rozmetává chlévská mrva s fermentovanými matolinami.

Merlot 2019 v magnum lahvi

 

Letošní úspěchy

Vinařství se pravidelně objevuje na mnoha našich i zahraničních soutěžích. Se svými víny získávají tak řadu medailí. Zde je výběr několika z mnoha letošních úspěchů:

André 2019 výběr z hroznů

  • Zlatá medaile Valtické vinné trhy 2021

Frankovka rosé 2019 pozdní sběr

  • Zlatá medaile Vinařské Litoměřice 2020

Muškát moravský Frizzante 2020

  • Zlatá medaile Grand Prix Vinex 2021

Pálava Terroir Pálava 2020 výběr z hroznů

  • Zlatá medaile Vinalies internationales Paris 2021

Pálava 2020 výběr z hroznů

  • Zlatá medaile Valtické vinné trhy 2021

Rulandské šedé Terroir Pálava 2020 výběr z hroznů

  • Zlatá medaile Král vín České republiky 2021

Ryzlink rýnský Terroir Pálava 2018 pozdní sběr

  • Zlatá medaile Vinum Juvenale 2018

Ryzlink vlašský Terroir Pálava 2020 výběr z hroznů

  • Zlatá medaile Král vín České republiky 2021

Sauvignon Terroir Pálava 2020 výběr z hroznů

  • Zlatá medaile AWC Vienna 2021

Tramín červený Terroir Pálava 2020 výběr z hroznů

  • Zlatá medaile Král vín České republiky 2021

 

Vinařství Bronislav Vajbar

Rozhovor s Bronislavem Vajbarem pro časopis Brno Business v roce 2014

foto: Vinařství Bronislav Vajbar


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...