Svatomartinské hody v Brně zahájeny, víno poteče proudem celý týden

Brno, 11. listopadu 2013 - Letošní Svatomartinské hody odstartovaly. Mladému vínu požehnal místní farář na Petrově a prvním slavnostním přípitkem na náměstí Svobody se tak oficiálně zahájila i konzumace Svatomartinských vín. Brno se po celý následující týden může oddávat hodování nejen ve vybraných brněnských restauracích, v Městském divadle v Brně a nově i ve sklepeních Labyrintu pod Zelným trhem.

Svatomartinske sklenicka250

V netradiční roli se dnes ocitl zpěvák Martin Maxa, který jako sv. Martin dopoledne v katedrále na Petrově doprovodil velkou pětilitrovou láhev svatomartinského vína k oltáři, kde ji krátce po 10. hodině farář požehnal.  Poté co si Martin s chasou před katedrálou zazpívali, vyhoupl se Martin do sedla bílého koně a vydali se společně s početným davem Brňanů směrem k hlavnímu brněnskému náměstí.

Zde už jeho průvod očekávali ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec, starosta městské části Brno – střed Libor Šťástka, předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray a dalších několik tisíc milovníků mladého vína. Společným přípitkem přesně v 11 hodin zahájili nejen nejznámější tuzemský košt, ale i týdenní gurmánský festival Svatomartinské hody.

Ani pracovní den a chladnější počasí neodradili několik tisícovek Brňanů, kteří se přišli podívat nejen na letošního sv. Martina, ale hlavně oslavit letošní Svatomartinská vína. „Podle našich odhadů si připít první sklenkou Svatomartinského vína dnes přišlo na 3 500 lidí“ uvedl Tomáš Vican za občanské sdružení Brněnské hody.

Přítomní návštěvníci mohli ochutnat více než 100 vzorků Svatomartinských vín od moravských a českých vinařů a po celý den se mohli bavit za doprovodu cimbálovky Jožky Šmukaře a kapely Neřež.

Kdo pondělní košt na náměstí Svobody nestihl, má příležitost od 12. do 16. listopadu ve sklepeních a podzemních chodbách Labyrintu pod Zelným trhem, kde se letos poprvé budou při pochůzkových degustacích ochutnávat svatomartinská vína. „Protože víno patří do sklepa, rozhodli jsme se ve spolupráci s Turistickým informačním centrem využít atraktivních prostor brněnského podzemí, kam se běžně veřejnost nedostane,“ dodává Tomáš Vican.

Stejně jako v loňském roce mohou hosté zažít pravou hodovou atmosféru i v Městském divadle Brno a ve dvou desítkách restaurací, ve kterých budou podávána speciální svatomartinská menu.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...