Festival otevřených sklepů na Hustopečsku navštívilo 1500 lidí

Brno, 19. listopadu 2012 – O uplynulém víkendu zavítal do pěti obcí na Hustopečsku další z řady Festivalů otevřených sklepů. Přestože se akce v regionu uskutečnila poprvé, celkem se jí zúčastnilo 32 sklepů, do kterých si našlo cestu na 1500 příznivců vína. Festival tak po druhé ve své historii hlásil „vyprodáno".

fos_1

„Do hustopečského regionu jsme s festivalem zavítali vůbec poprvé, takže nás i naše návštěvníky čekal dosud neobjevený vinařský region. A možná proto si sem našlo cestu tolik lidí," uvedl viditelně spokojený Juraj Flamik z Nadace Partnerství, která festival za podpory Vinařského fondu organizuje.

V podzimním, nepříliš přívětivém počasí návštěvníci průvodcem rychle listovali, aby mohli vyrazit do prvních sklepů. Řada z nich se vydala v Hustopečích do ulice Na Hradbách, kde bylo hned devět z celkových 32 festivalových sklepů. „Největší zábava je u Samsonů," radila skupinka mladých lidí z Pardubic. Jaroslav Samson ve svém sklepě totiž hlasitě komentoval soutěžící, kteří se pokoušeli natáhnout něco do koštýře v soutěži Vytáhni štupr a vyhré. Jednoho z nich také uznale hodnotil: „Dva a půl litru, chlape, to není špatné." U Košuličů hrála cimbálka, se kterou zpíval i sám pan Košulič, vinařství PROQIN z Velkých Němčic zase prezentovalo svá vína pod hustopečským kostelem. „Nejvíc mě tu zaujalo rulandské šedé pozdní sběr, má příjemnou kyselinku a plnou chuť," svěřil se návštěvník Jiří z Karlových Varů, mezitím co se na sekání sektů neboli sabrage chystal Kamil Prokeš, mistr sabrage České republiky.

Ve Starovicích si návštěvníci pochvalovali hlavně mladý Muškát moravský od Karla Války: „Muškát je nádherně aromatický, a ačkoliv je to mladé víno, tak má příjemně plnou chuť," popisoval Tomáš ze Zlína, který zároveň chválil i řízenou degustaci speciálních vín a vinných marmelád, kterou vedla paní Válková. Zároveň si ale trošku postěžoval na plné autobusy a nedochvilnost řidičů. „Na poslední chvíli jsme kvůli omezení dopravy v Hustopečích museli měnit jízdní řády autobusů, takže se nám trochu prodloužil interval. I proto pak některé autobusy byly plnější než obvykle," vysvětloval jediný větší problém Juraj Flamik.

fos_pruh1

 

 

 

 

 

V Rakvicích si návštěvníci pochvalovali šumivá vína u Michlovských. „Pan Michlovský nám nechal ochutnat i něco z pološumivých vín z řady Terrasso. Je to jemně aromatické víno, které krásně perlí a je velmi osvěžující," popisovala své zážitky Barbora z Ostravy.

V Zaječí u Šabatů vítal návštěvníky sám vinař, který je prováděl ve svém nově vybudovaném vinařství v bývalém dolu a návštěvníci mohli shlédnout i film o budování jeho vinařství. „Včera jsem tu dokonce prodal tři obrazy od místních malířů," pochlubil se spokojeně Vladimír Šabata.

„Z terénu zatím máme pozitivní zprávy jak od vinařů, tak od návštěvníků. A proto jsme spokojeni i my," uvedl mluvčí festivalu Martin Gillár s tím, že během týdne proběhne vyhodnocení ankety Šampion vín.

Festival otevřených sklepů tak má úspěšně za sebou již desáté vydání a již za tři týdny, 8. a 9. prosince, čeká návštěvníky vánoční festival v Brně. „Třicítka restaurací, vinoték a vináren představí ve svých sklepních prostorech třicet nejlepších vinařů jižní Moravy. Je to úplná novinka i pro nás, tak doufáme, že i pro návštěvníky bude vánoční festival atraktivním předvánočním lákadlem," doplnil ředitel festivalu Flamik.

Zdroj: Nadace Partnerství


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...