Za Lužánkami vyroste nový 25metrový bazén

Brno, 30. prosince 2020 - Strategický projekt výstavby nového 25metrového bazénu za Lužánkami vstupuje do další fáze. Rada města Brna schválila zahájení zadávacího řízení na tuto veřejnou zakázku. „V příštím roce na nás čeká jedna z největších sportovních investic ve městě. K současnému 50metrovému bazénu v Lužánkách přibude nový 25metrový. Díky tomu se na tomto plaveckém stadionu budou moci konat mezinárodní plavecké soutěže a zároveň poslouží k plavání škol a veřejnosti. Hotovo by mělo být na podzim 2022,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

plavecky bazen za luzankami

„Výstavbu nového bazénu za Lužánkami považujeme za velmi důležitou. Jedním z hlavních důvodů je obecný nedostatek plaveckých ploch v Brně. Kvůli tomu není uspokojena poptávka po organizovaném plavání ani po plavání veřejnosti. Zároveň v Brně chybí dostatek bazénů pro povinný školní plavecký výcvik a někteří žáci kvůli tomu musí jezdit mimo město. Bazén bude mít 8 plnohodnotných drah a vedle něj bude ještě jeden menší pro děti na výuku plavání. Nový bazén bude v neposlední řadě sloužit také pro rozplavby v rámci různých plaveckých soutěží,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Nový bazén vznikne v místech, kde byl v minulosti školní 16metrový bazén, veslařský trenažér a v prostorech pod nevyužívaným parkem při hlavním vstupu do objektu. Počítá se s tím, že k jeho provozu budou využity stávající technologie (akumulační nádrže, pískové filtry a oběhová čerpadla). „Projekt jsme konzultovali se zástupci plaveckých sportů. Naším cílem je postavit bazén vhodný pro závody plavecké, vodního póla, rozplavby při mezinárodních závodech atd. Rozměry byly upraveny tak, abychom splnili pravidla Mezinárodní plavecké federace,“ přiblížil Jaroslav Suchý, radní pro oblast sportu.

V rámci stavby budou zrekonstruovány vstupní prostory současného bazénu, terasy, přístupová lávka k ulici Sportovní a částečně také zázemí stávajícího bazénu. Revitalizovány budou přilehlé plochy, chodníky a parkovací místa před bazénem a podél komunikace vedoucí k posilovně. Prostory budou bezbariérové a u nového bazénu bude k dispozici tribuna pro 200 osob.

„Předpokládáme, že náklady na výstavbu budou ve výši 205 milionů korun. Částka je v zadávací dokumentaci uvedena jako nejvýše přípustná. Co se týče financování, město si podá žádost o dotaci v programu Národní sportovní agentury. Její maximální výše je 90 milionů a do výše 70 % způsobilých výdajů,“ doplnil Petr Hladík.


Související články: