Koberce Breno

Brňané podpořili nemocné 24hodinovým charitativním maratonem

Brno, 4. března 2018 – Přes 175 lidí z Brna a okolí podpořilo pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). V pátek 2. a sobotu 3. března se cvičením zapojili do sedmého ročníku 24hodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou. Z dobrovolných příspěvků vybrali 4 300 korun, které poputují na fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro nemocné.

V Brně letos lidé cvičili na dvou místech – v pátek odpoledne a v sobotu v Dětském centru TJ Sokol Brno 1, v sobotu v Lázeňském a relaxačním centru Rašínova. Pomocí telemostu se propojili se základnou v Praze, kde se tradičně cvičí nepřetržitě 24 hodin.

„Program jsme letos měli opravdu pestrý, vybral si každý bez rozdílu věku a kondice. Účastníci se zapojili do kruhového tréninku, cvičili v posilovně a v bazénu, zatančili si a poslechli si přednášky o zdravém pohybu,“ popisuje za pořadatele Vlasta Blatná z organizace Unie Roska Brno-město.

Hlavním cílem maratonu je motivovat nemocné k pravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu, protože zmírňuje příznaky nemoci. Organizátorem akce je Nadační fond IMPULS společně s Unií Roska Brno–město a spolkem Lokomoce. Do letošního maratonu se zapojilo 32 měst z celé republiky i zahraničí.

V Česku žije přes 18 tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou, v Jihomoravském kraji je to přes 2000 nemocných. Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Alarmujícími příznaky RS jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku.

Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 11 000 nemocných s RS.

Na celém světě RS trpí 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 18–20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D.


Související články: