Má Brno dostatek sportovišť?

Brno, 11. ledna 2013 - V minulém čísle Brno Business & Style jsme článek o brněnských sportovištích uvedli otázkou, zda jich má Brno dostatek. Tu jsme hned v úvodu dnešního článku položili basketbalové legendě a současnému trenérovi IMOS Brno Janu Bobrovskému. Tady je odpověď: „Rozhodně nemá. Chybí tu nejméně jedna hala. Máme taky pouze jeden regulérní atletický ovál a určitě by měl být postavený další bazén. Vím, že Brno toho potřebuje hodně, ale při jeho velikosti a významu by se rozhodně do nějaké sportovní stavby mělo pustit."

Akvapark_Kohoutovice250

Na první, kterou dnes chceme představit, sportovní areál Družstevní, město významně přispělo. Byl otevřen v červnu 2010 a nachází se blízko konečné tramvaje číslo 1 v Řečkovicích. Je v něm šestidráhový pětadvacetimetrový bazén a při hloubce od 115 do 150 centimetrů je vhodný jak pro trénink plavců, tak pro plavání veřejnosti. Přímo v hale bazénu je i relaxační bazének o rozměrech s vodou teplou 33 °C. Voda je upravována ozónem, což snižuje nutnost použití chlóru na minimum.

DruzstevniSportovní areál na Družstevní.

Další významnou součástí areálu je Active Fitness. Na 270 metrech čtverečních jsou umístěny klasické posilovací stroje a osm běžeckých, osm cyklistických a čtyři eliptické kardiotrenažéry. V místnosti o rozloze 50 metrů čtverčních se nachází 15 spinningových kol. V areálu na Družstevní je i pohybový sál, v němž lze provozovat celou řadu moderních aktivit, při nichž ve fitness centru mají cvičící k dispozici odborné vedení.

Druzstevni-fitnessActive Fitness na Družstevní.

Významným městským sportovištěm je areál na Srbské. Jeho historie sahá do první republiky, kdy na periférii Králova Pole vznikl stadión využívaný k sokolským sletům. Později byly vybudovány tribuny, a tak dostal stadión přibližně podobu, v jaké ho známe dnes. Tři travnatá hřiště využívala v minulosti celá řada fotbalových oddílů. Hlavní plocha je dnes vybavena umělým vyhříváním a jejím výhradním uživatelem je FC Zbrojovka Brno.

SrbskaSportovní hala I na Srbské ulici.

V sedmdesátých letech minulého století byla v areálu postavena hala míčových sportů s tělocvičnou úpolových sportů. Hala má rozměry 20 x 40 metrů, výšku 8 metrů a vejde se do ní 900 diváků. Přístavbou, která byla dokončena v roce 2001, vznikla další hala. Ta má stejné plošné rozměry, je však vysoká 12,5 metru a hlediště slouží pro 2 900 diváků. Jak říká tajemnice SK Královo Pole Jaroslava Stodůlková, obě haly nyní využívá šest extraligových klubů i s jejich mládežnickými družstvy, takže jsou prakticky stále obsazeny.

V zimních měsících je v areálu v provozu otevřené kluziště. Přestože disponuje umělou ledovou plochou, je závislé na počasí. Provoz začíná ve chvíli, kdy noční teploty klesají pod nulu a denní nepřekračují 10 °C. Obvykle to bývá v druhé polovině listopadu. Kluziště je určeno pro školy a pro zájemce z řad neorganizované veřejnosti. Kromě kluziště pak na Srbské najdeme i otevřené asfaltové hřiště na házenou. SK Královo Pole patří také od hlavního areálu asi tři sta metrů vzdálená sokolovna na Srbské, v níž jsou tři sály. Sál na míčové hry má rozměry 20 x 10 metrů a výšku 12 metrů. Dva menší využívají například moderní gymnastika, karate nebo šerm a pořádají se zde také hodiny zumby. Sportoviště SK Královo Pole jsou, jak již bylo řečeno, značně vytížena a minimální volný prostor se najde pouze právě v budově sokolovny.

Akvapark_KohoutovicePlavecký bazén v Akvaparku v Kohoutovicích.

Novou sportovní stavbou je akvapark, který vznikl v Kohoutovicích na Chalabalově. Je snadno dostupný trolejbusem číslo 37 z Mendlova náměstí. Stavba, financovaná městem a spravovaná společností Starez Sport, a. s., byla otevřena v dubnu 2010. Dominantní je šestidráhový pětadvacetimetrový bazén s hloubkou od 1,80 do 2 metrů, v němž jsou v současnosti ve všední dny od 6.00 hodin a v soboty, neděle a svátky od 8.00 do 22.00 hodin vyhrazeny minimálně tři dráhy pro neorganizovanou veřejnost. U bazénu se nacházejí velké odpočinkové prostory. V relaxační části je rekreační bazén, kde je voda o tři stupně teplejší než v bazénu sportovním. Jeho součástí jsou vodní trysky, perličkové rošty, vodní chrliče, divoká řeka a dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Do této části ústí také tobogan vedený vně budovy. Návštěvníci mohou také využít saunu a páru. V další části areálu se nachází posilovna. V letních měsících je otevřený ještě menší oválný bazének na střeše, která slouží zejména k opalování.

Jiří Povolný

Vyšlo v Brno Business & Style


Související články: