Onderka: Žádejte u ministra dopravy proplacení nákladů za nefunkční registry aut

Brno, 18. července 2012 (MEDIAFAX) - Nový centrální registr vozidel v Brně funguje pomalu a jen zhruba na dvoutřetinový výkon než je zapotřebí. Ve středu to řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) s tím, že zatímco v předchozím registru úřad obsloužil až 400 lidí denně, nyní neodbaví za stejnou dobu ani 250 motoristů.

registr-vozidel-error

"V nové verzi registru v Brně nefunguje přenos dat, a proto chybí mnohé údaje o řidiči, jeho vozidle a technickém osvědčení," upozornil Onderka na největší vadu systému.

Brněnský magistrát tak například v pondělí odbavil 240 žadatelů, v úterý pak pouze 120 lidí. Během prvních dvou dní týdne navíc museli úředníci vyřídit i více jak padesát motoristů, kteří na vyřízení formalit se svým vozem čekali navzdory pořadníku celý týden.

Zatímco přihlášení nového vozidla trvalo v Brně v starém systému dvacet minut, nyní stráví člověk u přepážky čtyřicet minut. Dvojnásobek z původních patnácti minut zabere také vypsání velkého technického průkazu u dovezeného automobilu. O půl hodiny více než dříve trvá také zapsání změn technických specifikací v autě, například změna pohonu na LPG. Zásadně se prodlužuje i doba vypsání převodu auta mezi městy.

Podle brněnského primátora v systému citelně chybějí propojení se základními registry, úředníci mají proto problémÿ s ověřováním identity žadatelů. Nefunkční je i registr historických vozidel.

Minulý pátek přijela do Brna specialistka z pražské dodavatelské firmy a pomáhalan úředníkům s řešením jednotlivých problémů. O nefunkčnosti systému svědčí podle Onderky i skutečnost,že si z jihomoravské metropole do Prahy odvážela seznam 35 dotazů a problémů, které je potřeba rychle vyřešit.

Proplacení nákladů spojených se špatným fungováním registru vozidel bude podle Onderky brněnský magistrát vyžadovat po ministerstvu dopravy. Peníze vynaložené navíc by se mohly týkat například přesčasů úředníků. Náklady spočítá tajemník a primátor účet pošle ministerstvu. Stejný postup pak doporučil Onderka uplatnit i občanům.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...