Registr vozidel v Brně nefunguje, Onderka vyčítá ministru dopravy polovičatost

Brno, 3. září 2012 (MEDIAFAX) - V Brně se ani po dvou měsících po spuštění nového centrálního registru vozidel nepodařilo úředníkům systém plně zprovoznit. V pondělí řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) s tím, že za nefunkční systém je zodpovědné ministerstvo dopravy.

registr-vozidel-error

Kvůli systémovým nedostatkům zvládají úředníci v Brně vyřídit asi jen šedesát procent požadavků klientů. "Každý den odchází bez vyřízení žádosti asi 40 klientů a zároveň nedostane na všechny klienty čekají na vyřízení svých záležitostí," řekl Onderka.

Situace je podle něj dlouhodobě neudržitelná. "Od začátku září se navíc úředníci musí připravit na očekávaný zvýšený nápor občanů na registru vozidel, který zcela jistě bude, kvůli nefunkčnosti registru, doprovázen stížnostmi, konflikty a nespokojeností," upozornil primátor.

Odbor dopravně správních činností Magistrátu města Brna proto podle Onderky připravuje dopis, který bude obsahovat výčet připomínek a problémů, které nadále komplikují stoprocentní využití registru.

"O problémech víme a snažíme se je řešit," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák s tím, že problémy hlásí více obcí. Rezort se snaží na dílčích problémech pracovat a odstraňovat chyby za chodu než aby došlo k úplnému vypnutí systému, což by znamenalo podle Nováka mnohem více práce.

Problémy nového centrálního registru (CRV) jsou podle brněnských úředníků různorodé. Systém sice spolupracuje on-line s evropskou databází hledaných vozidel, pokud ale systém nahlásí kladný výsledek pátrání, nenahlásí již důvod pátrání. Je tedy nutné dále prověřovat, zda se jedná o banalitu typu ztracené poznávací značky nebo o kradené vozidlo.

Nový systém "neumí" řadu věcí, které starý systém běžně poskytoval. Při doplnění údaje do technického průkazu a po zadání registrační značky vozidla by měl systém ukázat kompletní údaje doposud zapsané do technického průkazu. Toto se však nestane, takže úředníci musí vyplnit celý technický průkaz od začátku znovu. Neexistuje ani propojení s Informačním systémem základních registrů, což pro úředníky i jejich klienty představuje značné zdržení.

"Tvůrci programu dosáhli toho, že nejzákladnější funkce vnitřně fungují, ale funkce přinášející úsporu času, zjednodušení procesu a kontrolní funkce nejsou vyřešeny vůbec nebo nedostatečně," prohlásil Onderky. Dodal, že nový centrální registr vozidel je "evidentně polotovar, který v rutinním provozu a navíc v takovém rozsahu, nemá co pohledávat".

Plnou odpovědnost za kolaps registru vozidel nese podle Onderky ministr dopravy Pavel Dobeš, který se navzdory opakované kritice politiků, úředníků ministerstva vnitra i odborné veřejnosti rozhodl nový, zcela nepřipravený a podivný systém spustit. "Vinou ministerstva dopravy jsou zbytečně poškozovány tisíce občanů v Brně a také po celé České republice," prohlásil brněnský primátor.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...