Brno bude hostit festival amatérského a loutkového divadla

Brno, 4. dubna 2024 – Amatérští herci, soutěžní přehlídky, workshopy, diskuze a hlavně kulturní zážitek na začátku dubna. To jsou dva divadelní festivaly, které pořádá Středisko volného času Lužánky. Špíl-berg představí 6. až 7. dubna v Divadle Polárka jedenáct představení od souborů z několika českých měst. Loutku v Brně si rodiny s dětmi užijí 6. dubna na lužáneckém pracovišti Legato, kde zhlédnou pět představení. Na oba festivaly není nutná rezervace a vstupné je dobrovolné.

foto archiv svc luzanky

Už podvacáté se v Brně pořádá festival Špíl-berg, který sdružuje krajská kola postupových přehlídek Mladá scéna, Šrámkův Písek a Wolkrův Prostějov. Tedy setkání neprofesionálních divadelních souborů a sólových recitátorů, kde je zvána nejen odborná porota, ale také veřejnost. Dva dny plné činoherních i experimentálních představení v Divadle Polárka potěší malé i velké diváky.

„Letos se mohou diváci těšit na jedenáct představení, například na inscenaci Antigona, což je divadelní počin přímo od Lužáneckého souboru Mámení. Součástí je i doprovodný program, například diskuze se soubory a lektory nebo večerní hudební program,” uvedla organizátorka a lektorka z lužáneckého pracoviště Lidická Monika Okurková.

Loutky zase ožijí na lužáneckém pracovišti Legato, které přivítá na regionální postupové přehlídce Loutka v Brně soubory nejen místní, ale také z Jaroměře, Nedvědice nebo Uherského Hradiště. Tři soutěžní představení Tajemství staré čarodějnice, Socha jako Brno a Král Ubu doplní také dvě inspirativní vystoupení v podání brněnských divadelních uskupení Domotřas a Mikro- teatro Pohádka o abecedním pořádku a Vítr do plachet. Výkony amatérských herců bude sledovat odborná porota, která může nominovat jedno z představení na celostátní přehlídku loutkového divadla Loutkářská Chrudim 2024, patřící k nejstarším národním přehlídkám v Evropě.

„Říká se, že v rukou loutkářů ožívají předměty. Co víc? Jejich loutky se stávají postavami, které procházejí zábavnými a napínavými ději. A diváci, ve věku od malých po velké, se zaujetím sledují příběhy, ať už pohádky, dramata, nebo horory, které končí překvapivým rozuzlením. A když představení skončí, potleskem ocení předvedený výkon herců, kteří loutkám dali život. Přijďte se podívat,“ pozval na festival organizátor a lektor z lužáneckého pracoviště Legato Tomáš Mohapl Doležal.

Zdroj a foto: SVČ Lužánky


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...