Divadlo MALÉhRY připravilo opět Čtení ke kafi, tentokrát Zápisky z cest

Brno, 28. září 2021 – Další „kapitola“ z projektu Čtení ke kafi divadla MALÉhRY nese sice podtitul Zápisky z cest, ale tradičním cestopisem není. Přesvědčit se o tom lze poprvé 1. října od 19.30 ve Freskovém sále na Zelném trhu 10 v Brně, který je „detašovaným“ pracovištěm Divadla Bolka Polívky, pro něhož je premiéra pohodového scénického pořadu spřáteleného divadelního spolku vůbec první v nastávající sezoně.

cteni druha

Zápisky z cest tvoří skládanka postřehů a fejetonů z cest tří hereček divadla MALÉhRY, Barbory Seidlové, Nikoly a Daniely Zbytovských. „My lidé rádi cestujeme. Migrujeme z místa na místo, hledáme svobodu, hledáme svoji podstatu, hledáme sebevyjádření. Jako bychom toužili spatřit vlastní tváře v odrazu jiných zrcadel. Poznávání jiných kultur nám k tomu výrazně pomáhá. Vybraly jsme ke kafi historky a drobné postřehy ze tří zemí, které jsme v posledních letech navštívily. Z Itálie, Portugalska a Kréty,” upřesňuje Daniela Zbytovská. A proč představují svýma očima právě tyto tři země? „Výběr není náhodný, tak jako není náhoda nic, co člověka v životě potkává. Říká se, že v jedné zemi se člověk narodí a druhou si zvolí. Itálie je oním zvoleným ˇdomovem´, Portugalsko velkým překvapením a Kréta láskou na první pohled,“ shodují se protagonistky divadla MALÉhRY a současně zdůrazňují, že jejich nejmilovanější zemí zůstává pořád ta naše česká!

Pří¬ho¬dy z jejich putování dopl¬ní tref¬né ani¬ma¬ce ilustrátorky Dity Stuchlíkové, k hudební spolupráci oslovily protagonistky Martina Krajíčka, Jannise Morase a Huga Sousu.

Diváci si budou moci pochutnat na výborné kávě a drobných sladkostech ze spřátelené řecké kavárny „Meet me“. Občerstvení bude laděné na téma večera, nebudou chybět krétské, italské, nebo portugalské dobroty.

Prvním pořadem cyklu „Čtení ke kafi“ se stalo scénické čtení z rukopisů Daniely Zbytovské. „Chtěly jsme vytvořit pro nás novou příležitost setkávání se s diváky, být jim blíž. Menší forma scénického pořadu k tomu přímo vybízí a taky skýtá prostor pro další profese, třeba hudebníky a výtvarníky. A proč jsme zvolili samotný název? Protože u kafe se nemůže stát nic špatného. Je to takový posvátný rituál klidu, míru, pohody a štěstí. Kafe nás spojuje! Můžeme se u něho sejít s přáteli, popovídat si, zasmát se a třeba i trochu zafilozofovat proč jsme vlastně těmi, kterými být nechceme, a nejsme těmi, kterými bychom chtěli být!“ říká Daniela Zbytovská. Součástí prvního pořadu se staly vtipné komiksy brněnská výtvarnice Venduly Chalánkové, jež krásně korespondují s čtenými příběhy. Jejich tématem jsou společenské předsudky, odposlechnuté rozhovory z kaváren a postřehy ze života kolem nás.

Divadlo Maléhry je seskupeni tří hereček na volné noze. Daniely Zbytovské, Barbory Seidlové a Nikoly Zbytovské. Zabývá se především autorskou tvorbou pro děti i dospělé. Na repertoáru má několik komedií pro dospělé, scénická čtení, představení a literární salony pro děti. Kromě divadelní tvorby se zabývá i vydáváním knih. Letos vyjde třetí pohádková kniha pod názvem „Pejskové“ a kniha fejetonů „Zápisky z cest“, jako takový bonus pro diváky ke stejnojmennému pořadu. S Divadlem Bolka Polívky úzce spolupracuje již řadu let, uvádí zde nejen své inscenace, ale v posledním roce pravidelně vytváří Podcasty pod názvem „Maléhry ke kafi“, reagující na různé podněty a dění kolem nás.

Foto: Jonáš Novák 


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně