Venkovní výstava před hvězdárnou vzdává hold osobnostem brněnské historie

Brno, 21. dubna 2020 – Týden před vyhlášením nouzového stavu byla před brněnskou hvězdárnou nainstalována výstava Brněnské osobnosti pod elektronovým mikroskopem. Slavnostní zahájení výstavy přerušila pandemie koronaviru, organizátoři tak slibují expozici prodloužit.

tescan vystava hvezdarna

Výstava je volně přístupná před vchodem do Hvězdárny a planetária Brno. Na osmi velkoformátových panelech najdou návštěvníci netradičně zpracované osobnosti, které s Brnem spojily část svého života. „Výstavu jsme připravovali pro Dny elektronové mikroskopie, jejichž konání se však bohužel muselo na poslední chvíli odložit. Tomu odpovídá i zpracování, kdy jsme k jednotlivým osobnostem nasnímali tematické obrázky pod elektronovým mikroskopem. Rozhodně se nejedná o nějaký historický výčet, spíše jsme se snažili přinést do veřejného prostoru zajímavé propojení historie a elektronového mikroskopu,“ uvedl marketingový ředitel TESCAN ORSAY HOLDINGu Maroš Karabinoš.

Nejedná se o první počin tohoto druhu, expozice de facto volně navazuje na výstavu Brněnská historie pod elektronovým mikroskopem, kdy si návštěvníci mohli prohlédnout předměty ze sbírek Muzea města Brna zvětšené pod elektronovými mikroskopy TESCAN. „Propojení elektronové mikroskopie a brněnské historie se ze zájmu věnujeme dlouhodobě a s výsledky seznamujeme veřejnost právě prostřednictvím výstav. Kromě toho, že jsme brněnští patrioti, je to i jedno z okrajových uplatnění našich mikroskopů. Pod jedním z nich se například nedávno zkoumala i nejstarší dochovaná dřevěná studna na světě. Věříme, že o zajímavé výstavy tak nebude nouze ani v budoucnu,“ dodal Karabinoš.

Výstava, která připomíná například Johanna Gregora Mendela, Karla Engliše, Viktora Kaplana a další více i méně známé brněnské osobnosti, je k vidění před budovou hvězdárny na Kraví hoře. Snímky pořídili pracovníci brněnského TESCANu prostřednictvím rastrovacích elektronových mikroskopů. Ty používají k zobrazení namísto viditelného světla proud elektronů, čímž poskytují informace o povrchu vzorku v detailech v řádu nanometrů. Těchto přístrojů TESCAN v Brně ročně vyrobí téměř 300 kusů, většinu z nich exportuje k zákazníkům do celého světa.


Související články: