Elektronový mikroskop z Brna pomáhá i australským geologům

Brno, 6. prosince 2020 – Austrálie má obrovské nerostné bohatství a těžba surovin je jedním z pilířů tamní ekonomiky. Aby v souvislosti s těžbou nedocházelo ke zbytečným zásahům do krajiny, je kladen velký důraz na efektivitu získávání surovin a s tím související detailní mapování ložisek a jejich struktury. Výzkum probíhá ve spolupráci mezi průmyslovými a vládními institucemi a Queenslandskou univerzitou, která patří k nejvybavenějším vědeckým centrům v Austrálii. Univerzita využívá i elektronový mikroskop, vyrobený v Brně.

Queensland foto tescan

Moderní technologie zvyšují efektivitu těžby
O zahájení těžby a výtěžnosti ložisek nerostů se rozhoduje mimo jiné na základě mineralogické analýzy. Ta má za cíl odhadnout co nejpřesněji potenciál vytipovaného ložiska a s ohledem na způsob a rozsah těžby. Elektronový mikroskop TESCAN TIMA poskytuje vysokorychlostní a vysoce výkonnou mineralogickou analýzu pomocí čtyř detektorů EDS (energiově disperzní spektroskopie) pracujících současně s elektronovým mikroskopem s vysokým rozlišením. Sofistikovaný software umožňuje uživatelům automaticky charakterizovat více geologických vzorků najednou.

TESCAN TIMA pro Queenslandskou univerzitu byl vyroben v Brně. Navzdory komplikacím, které vznikly v důsledku pandemie covidu-19 v oblasti cestování a mezinárodní dopravy, proběhly instalace, uvedení do provozu i školení bez problémů.

"Velkou výhodou bylo, že univerzita v Queenslandu již podobný systém TESCAN vlastní a díky tomu měli již s ovládáním přístroje základní zkušenosti. Další školení bylo provedeno prostřednictvím videokonference s využitím odborníků našeho distributora v mineralogickém inkubátoru v australském Perthu," uvedl Maroš Karabinoš, marketingový ředitel TESCAN ORSAY HOLDINGu.

Novinku využijí vědci i komerční firmy
Díky umístění v centrále univerzity bude TESCAN TIMA k dispozici mnoha uživatelům, včetně postgraduálních, interních a externích výzkumných pracovníků a průmyslových zákazníků. Systém splňuje požadavky akademických vědců i komerčních těžebních společností zapojených do geologických průzkumů a procesů metalurgie. Jak po instalaci uvedla Henrietta Cathey, vedoucí výzkumu Queenslandské univerzity: "Nejzajímavějším aspektem TESCAN TIMA je pro nás schopnost automatizace a s tím spojená rychlost výzkumu vzorků z našich metalurgických a geologických projektů."

Pokud jde o Austrálii, byla podzimní instalace systému z řady TESCAN TIMA v pořadí již šestou. Tato technologie tak prokázala svůj význam nejen ve výzkumném sektoru, ale také při geologických průzkumech přímo v terénu. Jeden z přístrojů využívají například i doly v Northparkes, které jsou považovány za nejvíce automatizovaný systém podzemní těžby na světě. I zde poskytuje TESCAN TIMA hlubší vhled do procesu těžby a nabízí výsledky v reálném čase, což umožňuje optimalizaci těžby a minimalizaci dopadů na životní prostředí.

Úroveň hardwarové integrace i softwarové spojení elektronové mikroskopie s rentgenovou analýzou prvkového složení umožňuje rychlé pořizování snímků a plně automatizovaný sběr dat, což má za následek promptní, přesné a spolehlivé výsledky.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF