Akce na Masarykově univerzitě připomenou obě listopadová výročí

sametova revoluceBrno, 24. října 2019 – Na propojení minulosti a současnosti a reflexi polistopadového vývoje se zaměří akce, které na připomínku kulatých výročí událostí z listopadu 1939 a listopadu 1989 pořádá Masarykova univerzita (MU). Chystá Festival 30 let svobody, výstavu přibližující dění na univerzitě v průběhu nacistické okupace i pietu za oběti této okupace z řad studentů a akademiků.

„17. listopad 1989 považuji za klíčový milník našich životů a života celé naší společnosti. A myslím, že ve světle 30. výročí tohoto zlomového okamžiku našich moderních dějin bychom si měli opakovaně připomínat, že jsme vlastně velmi šťastná a privilegovaná generace, protože žijeme v časech, kdy máme svobodu. Za její udržení jsme ale zároveň spoluodpovědní,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Připomínání obou kulatých výročí začne už 6. listopadu, kdy bude zahájena výstava s názvem „Masarykova univerzita 1939-1945“. Ve volně přístupném prostoru před budovou rektorátu univerzity na Žerotínově náměstí v Brně budou jednotlivé panely upozorňovat na nejtragičtější období dějin univerzity, na éru nacistické okupace a šestileté uzavření školy. Na osudech profesorů a studentů budou moci návštěvníci vidět různé druhy reakcí na dramatické události v dějinách národa i školy.

Čtvrtek 14. listopadu pak bude věnován pietě za oběti nacistické okupace. V areálu Kounicových kolejích, kde nacisté během druhé světové války popravovali zatčené nejen z řad vysokoškoláků a jejich učitelů, budou současní studenti od 15.45 číst jména obětí. Na to pak v 16.30 naváže kladení věnců a kytic, projev rektora Masarykovy univerzity, scénické čtení ze vzpomínek jednoho z vězňů Kounicových kolejí a zapálení svíček. Po skončení piety bude možné si prohlédnout tamní pamětní síň.

Vrcholem vzpomínkových akcí pak bude třídenní Festival 30 let svobody. Program, který se bude z velké části konat v Univerzitním kině Scala, je rozdělený do tří tematických okruhů a každý den bude reflektovat jeden z nich. V sobotu 16. listopadu se bude mluvit o předlistopadovém vývoji v komunistickém Československu a rozdělení tehdejšího světa. V kině Scala se budou promítat dva tematické dokumenty a od 19.00 začne diskuse s Jiřím Černým, Zdenou Mašínovou, Petrem Oslzlým, Milanem Uhdem a Kateřinou Šimáčkovou.

Program samotného výročního dne 17. listopadu počítá s tradičním lampionovým průvodem, který začne v 17.17 na brněnském náměstí Svobody. Ještě předtím vystoupí na náměstí od 16.30 rektoři brněnských vysokých škol. Po průvodu budou moci nejen jeho účastníci přijít znovu do Scaly, kde bude zahájena výstava archivních materiálů z listopadových událostí, které zapůjčili Archiv MU, Archiv bezpečnostních složek a pamětníci. Následně se bude promítat střihový dokument, který Masarykova univerzita připravuje ve spolupráci s Českou televizí, pod názvem Brněnský listopad.

Univerzitní kino Scala bude centrem dění také v pondělí 18. listopadu. V 18 hodin se tam uskuteční beseda osobností reflektující polistopadový společenský vývoj, na kterou přijali pozvání Josef Jařab, Karel Schwarzenberg, Anna Šabatová, Miroslav Vaněk, Eliška Wagnerová a Petr Zeman. Následovat bude promítání filmů Moje Svoboda a Staříci, snímku, jehož námětem je spravedlnost a vyrovnání se s komunistickou minulostí.

V tentýž den, tedy v pondělí 18. listopadu, pořádají Katedra historie a Katedra občanské výchovy Pedagogické fakulty MU konferenci s názvem „30 let svobody aneb Demokracie není samozřejmost“. Přímí účastníci sametové revoluce zde budou hovořit hlavně s učiteli a studenty učitelství o tom, jak ve výuce přistupovat k tématům, která jsou stále ještě živá.
Zdorj: MUNI


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      2  3
  4  5  6  7  910
11121314151617
18192021222324
252627293031
Nejbližší akce
28.10. Permon Cup 2021..
13.11. Koláčkový košt spojený se zpíváním..