Vydejte se s průvodci po historických i moderních brněnských památkách

dpl viola hertelovaBrno, 4. září 2018 – Snese srovnání renesanční obchodní dům se současnou konkurencí? Mají něco společného barokní kostel s Loretou a funkcionalistický palác? Dny Evropského dědictví lákají v Brně na 4 dvojice starých a novodobých památek, které nabízí pozoruhodné kontrasty. V sobotu 15. září se tak můžete dostat i na místa, kam je běžně vstup zapovězen. TIC BRNO navíc přidává akční nabídku vyhlídkových jízd novým klimatizovaným minibusem po brněnských ikonických vilách.

Dny evropského dědictví vznikly ve Franci v polovině 80. let minulého století, aby posílily historické povědomí o národním kulturním dědictví. Letošní ročník má podtitul Společné dědictví, společné hodnoty.

„Brněnská architektura je fenomén, který rezonuje nejen v Evropě a je pomyslným rodinným stříbrem našeho kulturního odkazu. Sami můžete posoudit, jaké hodnoty jsou vybraným dvojicím brněnských památek společné a kam jsme se v historii našeho stavitelství za staletí posunuli,“ uvedla ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Prohlídka obou památek zabere dvě hodiny a proběhnou tři až čtyřikrát denně. Nadšenci jich tak mohou 15. září stihnout i několik. Vstupné je nastavené na symbolických 50 Kč a je nutné koupit si lístky předem na TICBRNO.cz. Provázet vás budou odborníci na slovo vzatí včetně zasvěcených architektů. Spárované pamětihodnosti vždy leží v dochozí vzdálenosti, mysleli jsme ale i na ty návštěvníky, jejichž krok už není tak jistý. V rámci Dnů evropského dědictví pojede turistický minibus za zvýhodněnou cenu 100 Kč a přiblíží vám nejvyhlášenější brněnské vily. Projížďka je luxusní zážitek, protože výletníky nově vozí minibus s klimatizací. Voda proti žízni a letošní vydání oficiálního průvodce Brnem jako dárek jsou už jen třešničky na dortu.

PROGRAM:

Kostel sv. Janů + Palác Alfa
Sraz 9.00, 10.00 a 11.00 před kostelem na Minoritské 1
Kostel s Loretou je nedílnou součástí města již od 13. století. Jeho podoba se postupně měnila, zejména v období baroka. Prohlédnete si jak gotické jádro kostela, které představuje kapitulní síň přibližně z roku 1260, tak barokizovaný kostel sv. Janů z přestavby vedené architektem Mořicem Grimmem dokončené v roce 1733. I Loretánskou kapli se Svatými schody.
Nezaměnitelnou atmosféru první republiky zažijete ve funkcionalistickém paláci Alfa. Multifunkční komplex, ve kterém se nachází pasáž, vznikl podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse v letech 1930-1937. Osmipatrový palác je tvořen obchodní halou s galerií krytou proskleným stropem, na niž navazuje ve vyšších patrech část obytná s přibližně 160 byty. Čeká vás výhled z teras určených jen pro rezidenty.

Hotel Avion + Kostnice u sv. Jakuba
Sraz 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 před hotelem na České 20, Hotel Avion
Jeden z nejužších hotelů v Evropě prochází v současné době rekonstrukcí. Na pozemku šířky pouhých osm metrů byl podle návrhu Bohuslava Fuchse postaven v letech 1926-1927 a rekonstruován je od roku 2016 podle projektu Evy Jiřičné. Osmipatrovému funkcionalistickému hotelu na místě nízkopodlažního hostince umožnilo vzniknout použití železobetonového skeletu.
Druhou největší kostnici v Evropě tvoří tři pohřební komory a vznikla pravděpodobně v 17. století. Tento komplex ukrývá více než padesát tisíc lidských ostatků z dob třicetileté války, kdy se během obléhání města Brna Švédy šířila cholera a mor. Kostnice pod kostelem byla objevena v roce 2001 a v roce 2012 byla zpřístupněna veřejnosti.

Kostel sv. Václava + hrad Špilberk (Muzeum města Brna)
Sraz 15.00, 16.00 a 17.00 před kostelem na, Gorazdové 8
Kostel sv. Václava – Základní kámen pravoslavného kostela vysvěceného v roce 1931 byl položen v roce 1929 za účasti vladyky Gorazda. Chrám byl na úpatí kopce Špilberk postaven na základě projektu ruského architekta Petra Levického. Ke konci minulého století byla ke chrámu přistavěna zvonice a v roce 2003 prošel celkovou rekonstrukcí, při níž byla pozlacena kupole.
Hrad Špilberk (Muzeum města Brna) – Hrad byl na stejnojmenném kopci založen v polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. Z původního gotického královského hradu se v 2. polovině 17. století stala mohutná barokní pevnost. Prohlídka vás zavede na běžně nepřístupná místa. Ukáže hranolovou věž a královskou kapli, ale také klenotnici a renesanční salonek. Zakončena bude nádhernou vyhlídkou na Brno.

Palác Omega + Dům pánů z Lipé
Sraz 9.00, 10.00 a 11.00 u časostroje na náměstí Svobody 9
Palác Omega – Novostavba z roku 2005 z dílny studia Architekti Kuba & Pilař dominuje náměstí svým suverénním průčelím z navzájem posunutých šedozelených skleněných hranolů, které ve večerních hodinách září měnícími se barvami. Zajímavostí polyfunkčního domu je velké prosklené atrium v rozsahu tří podlaží a prosklené kruhové otvory, jimiž lze pozorovat dění o patro níže.
Dům pánů z Lipé – Současný renesanční palác vznikl v 16.století na místě staršího gotického domu. Na stavbu paláce povolal jeho tehdejší majitel a obchodník vínem Kryštof Schwanz italského stavitele Antonia Gabriho a sochaře Giorgia Gialdiho. Kamenné reliéfy zachycují výjevy ze starověké mytologie, biblické příběhy, postavy evropského středověku nebo pracovní náměty, především vinobraní.

Minibus / Vyhlídkové jízdy Brnem
Odjezd v 10.00, 13.00 a 15.00 z náměstí Svobody
Komentované jízdy klimatizovaným autobusem nabízí místním i turistům možnost poznat atraktivní místa, která by pěšky obejít nestihli nebo na to fyzicky nestačí. V sobotu 15. září vás provezou po čtyřech brněnských vilách. Všechny byly postavené v první třetině 20. století a přesto jsou tak rozdílné: secesní Löw-Beer (1904) a Jurkovičova (1906), modernistická Stiassni (1929) a funkcionalistická Tugendhat (1930). Porovnejte je během dvouhodinové jízdy. Budete překvapeni!

Foto: Viola Hertelová


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Nejbližší akce
24.02. Agadir: Na strunách naděje, Raúl Z..