Helios
Minerva

Špilberk o víkendu otevře všechny expozice a nabídne život v monarchii

Brno, 11. září 2014 - Po loňském mimořádném úspěchu se o víkendu 13. – 14. září hrad Špilberk opět celý otevře veřejnosti. Za příznivou cenu budou moci lidé navštívit všechny expozice, aktuální výstavy, kasematy, rozhlednu, ale i jindy nepřístupné části hradu, jako je východní bašta, terasy hradu či renesanční salónek. Navíc je čeká bohatý doprovodný program uvnitř hradu i na hradbách. Muzeum města Brna sídlící na Špilberku si touto akcí připomíná 110. výročí založení.

V rámci doprovodného programu v sále Ogilvy bude zřízeno kino, kde bude mít světovou premiéru krátký 3D film „1000 stop pod Špilberkem“, na kterém je zachycen průchod podzemní štolou, která začíná v příkopu hradu Špilberku a ústí na dětském hřišti v parku nad ulicí Pellicova. Štola fungovala k odvodňování a dosud nebyla příliš prozkoumána. Film bude v budoucnu k vidění v expozici o stavebním vývoji hradu. Kromě něj budou v kině promítány další 3D filmy z podobných podzemních prostor nejen v ČR.

V obou dnech bude rovněž probíhat soutěž o nejvtipnější fotografii z celé akce. K soutěži bude využit software Enplug, která byl vyvinut v Los Angeles teprve před dvěma lety. V ČR se jedná o první využití, v prostředí hradů a zámků jde pravděpodobně o premiéru na celém světě. Tento software umožňuje uživatelům interakci se sociálními sítěmi v reálném čase a na velkém displeji umístěném na vstupech do hradu. K účasti v soutěži je potřeba své fotografie z akce sdílené na sociálních sítích doprovodit hashtagem #spilberkzije.

Zbytek bohatého programu bude již atmosférou odpovídat přelomu 19. a 20. století, tedy době, kdy bylo otevřeno Muzeum města Brna. O program se postará přes 100 osob v dobových kostýmech. K vidění budou vojáci, četníci, civilisté, ale třeba také sokolové. V dobovém cirkusu pod vedením principála předvedou své kejkle žongléři, klaun, kouzelník či silák. Hudební doprovod zajistí flašinetář.

Nebude chybět polní pekárna, historická krčma, replika jednoho z prvních pancéřových vozů, velociped nebo modely historických letadel, které za příznivého počasí také vzlétnou. Odvážlivci si vyzkouší stezku odvahy temnými kasematy nebo střelbu historickými zbraněmi. Na památku si pak bude možné odnést fotografii z dobového fotoateliéru. Sobotní večer pak zakončí ples a ohňostroj. Podrobný program i s mapkou bude obsažen v dobových novinách, které budou při vstupech rozdávat kameloti. Organizátoři jsou připraveni i na případný déšť, rozlehlost hradu totiž umožňuje přesun většiny venkovních atrakcí pod střechu.

Brány Špilberku se otevřou po oba dva dny v 10 hodin, ve stejný čas budou také zpřístupněny všechny expozice a výstavy. Rej kostýmů a dobových atrakcí pak vypukne kolem poledne. Hlavní vstup do areálu hradu (pokladna) bude přes kasematy, druhá pokladna bude při vstupu do hradu krytým schodištěm od ulice Husovy. Návštěvníci se zakoupenou vstupenkou budou moci vstoupit také branou od ulice Gorazdovy, kudy bude také vstup pro návštěvníky s kočárky a pro osoby s omezenou pohyblivostí. Základní vstupné pro dospělé je 150 korun, návštěvníci, kteří přijdou v oděvu odpovídajícímu počátku 20. století, mají vstup za 50 korun.

Zdroj: MUmB, ilustrační foto: Roman Fiša


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Duben 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejbližší akce
06.05. BlueFest Online..
Tiskárna Brno (CCB)