Brněnská hvězdárna láká na nové vzdělávací pořady

Brno, 26. srpna 2014 - Hvězdárna a planetárium Brno nabízí s novým školním rokem nové vzdělávací pořady pro všechny typy škol. Především v digitáriu je připravena celá řada nových programů. Ke všem jsou navíc k dispozici pracovní listy pro žáky a metodické materiály pro pedagogy.

saturn vesmir planety

„Především jsme zásadně vylepšili umělou hvězdnou oblohu v novém digitáriu, jejíž prohlídka je součástí všech vzdělávacích pořadů,“ říká Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Dokonce si dovoluji tvrdit, že tak špičkovou projekci nenajdete v celé střední Evropě. Premiéry se také dočkalo hned šest představení pro mateřské, základní nebo střední školy – z naší produkce i od těch nejlepších světových tvůrců,“ dodává Dušek.

Novinkou roku 2014 je představení pro nejmenší diváky Zula hlídka: Dobrodružství v čase, které humornou formou popisuje dějiny naší planety. Pro starší žáky je vhodný pořad Úžasné planety, který seznamuje s podobou Sluneční soustavy. O historii kosmonautiky vypráví Úsvit kosmického věku, o vlivu astronomie na náš běžný život Astronom v každém z nás, o budoucím výzkumu našeho kosmického souseda Zpět na Měsíc. Hvězdárna chystá i speciální projekci o vývoji života na Zemi.

Součástí všech vzdělávacích pořadů je přitom orientace na večerní obloze. Školení moderátoři žákům ukáží nejnápadnější hvězdy i souhvězdí, stejně jako viditelné planety. To vše za pomocí nejlepšího projektoru hvězdné oblohy (z pohledu pozemského pozorovatele) na světě.

Vzdělávací pořady budou uváděny ve třech různých sálech. Digitárium nahrazuje původní planetárium a součástí zde předváděných představení je prohlídka hvězdné oblohy. V exploratoriu se návštěvníci mohou zúčastnit komentované prohlídky výstavy o Sluneční soustavě. V přednáškovém sále pak budou předváděny pokusy z optiky.

„V tuto chvíli neexistuje v celém bývalém Československu hvězdárna, která by mohla s brněnskou hvězdárnou a planetáriem držet krok. Rekonstrukční práce se povedly, návštěvnost roste, štáb hvězdárny tvoří profesionálové a navíc mají umělecký nadhled. Říká se, že jediná mez je nebe samo, to přeji Hvězdárně a planetáriu Brno,“ hodnotí nabídku brněnské hvězdárny astrofyzik Jiří Grygar.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události