Zaměřeno na ženy: Někdy v sukni v Moravské galerii

Brno, 2. dubna 2014 - Konečně se dají dějiny českého výtvarného umění vyprávět bez umělců. První výstava, kterou v letošním roce otvírá Moravská galerie, bude zaměřena na ženy a jejich tvorbu. V prostorách Uměleckoprůmyslového muzea na Husově ulici uvidíte přehled tvorby žen umělkyň, které se prosadily v devadesátých letech minulého století.

MG-Zamereno na zeny-10 dopitova twins 1991

Výstava je pokusem zmapovat posun ve výtvarném názoru skrze několik generací umělkyň, které výrazným způsobem ovlivnily české umění v 90. letech. Do roku 1989 se ženy v rámci českého výtvarného umění pohybovaly vždy spíše v pozici solitérních osobností. V 90. letech se však na české scéně v rychlém sledu prosadilo několik generací umělkyň, jejichž tvorba přinesla nová témata, novou vizuální stránku uměleckého díla, ale i do té doby nevídanou pozici v rámci uměleckého provozu.

MG-Zamereno na zeny-06 vincourova o sose 1994
Právě ženy měly na formování výtvarné scény velký vliv. Důkazem je třeba jen to, že nejúspěšnější ze skupiny Pondělí byla Milena Dopitová, která se jako nikdo jiný z její generace prosadila na mezinárodním poli. Vedle ní se pak objevilo několik dalších osobností, jako Veronika Bromová (reprezentovala ČR na Benátském bienále) nebo Kateřina Vincourová a Markéta Othová (obě získaly Cenu Jindřicha Chalupeckého).

MG-Zamereno na zeny-03 preslova
Vedle této průkopnické generace v polovině 90. let na scénu vstoupily další výrazné osobnosti, jako Štěpánka Šimlová, Elen Řádová, Míla Preslová, Zdena Kolečková, Michaela Thelenová, Lenka Klodová, Martina Klouzová-Niubo nebo Alena Kotzmanová.

MG-Zamereno na zeny-02 dopitova hurdles 1992
„Zajímavé je, že většina těchto umělkyň nevyužívá malířské techniky. V jejich práci jsou zřetelné dvě dominantní tendence, a to je buď konceptuální práce s objektem a instalací (jakési nové sochařství), nebo práce s různými typy technického obrazu (digitální i klasická černobílá fotografie, videoprojekce). Pro obě tendence je typické používání nových materiálů, často vzatých přímo z obyčejného života, a prozkoumávání témat, která se vážou k sociálním strukturám, k naší každodennosti a reflexi vlastní identity," uvedl kurátor výstav Martin Vaněk.

MG-Zamereno na zeny-01 bromova
Vernisáž výstavy Někdy v sukni se bude konat ve čtvrtek 6. února v 18 hodin v Uměleckoprůmyslovém muzeu MG a navštívit ji můžete do 18. května. A hned v pátek 7. února je pro vás připravena debata Mezi minulostí a přítomností: Od diletantek k profesionálním umělkyním za účasti autorek výstavních projektů Vlasta Vostřebalová Fischerová a Někdy v sukni a dalších přizvaných odborníků a odbornic.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události