Zaměřeno na ženy: Někdy v sukni v Moravské galerii

Brno, 2. dubna 2014 - Konečně se dají dějiny českého výtvarného umění vyprávět bez umělců. První výstava, kterou v letošním roce otvírá Moravská galerie, bude zaměřena na ženy a jejich tvorbu. V prostorách Uměleckoprůmyslového muzea na Husově ulici uvidíte přehled tvorby žen umělkyň, které se prosadily v devadesátých letech minulého století.

MG-Zamereno na zeny-10 dopitova twins 1991

Výstava je pokusem zmapovat posun ve výtvarném názoru skrze několik generací umělkyň, které výrazným způsobem ovlivnily české umění v 90. letech. Do roku 1989 se ženy v rámci českého výtvarného umění pohybovaly vždy spíše v pozici solitérních osobností. V 90. letech se však na české scéně v rychlém sledu prosadilo několik generací umělkyň, jejichž tvorba přinesla nová témata, novou vizuální stránku uměleckého díla, ale i do té doby nevídanou pozici v rámci uměleckého provozu.

MG-Zamereno na zeny-06 vincourova o sose 1994
Právě ženy měly na formování výtvarné scény velký vliv. Důkazem je třeba jen to, že nejúspěšnější ze skupiny Pondělí byla Milena Dopitová, která se jako nikdo jiný z její generace prosadila na mezinárodním poli. Vedle ní se pak objevilo několik dalších osobností, jako Veronika Bromová (reprezentovala ČR na Benátském bienále) nebo Kateřina Vincourová a Markéta Othová (obě získaly Cenu Jindřicha Chalupeckého).

MG-Zamereno na zeny-03 preslova
Vedle této průkopnické generace v polovině 90. let na scénu vstoupily další výrazné osobnosti, jako Štěpánka Šimlová, Elen Řádová, Míla Preslová, Zdena Kolečková, Michaela Thelenová, Lenka Klodová, Martina Klouzová-Niubo nebo Alena Kotzmanová.

MG-Zamereno na zeny-02 dopitova hurdles 1992
„Zajímavé je, že většina těchto umělkyň nevyužívá malířské techniky. V jejich práci jsou zřetelné dvě dominantní tendence, a to je buď konceptuální práce s objektem a instalací (jakési nové sochařství), nebo práce s různými typy technického obrazu (digitální i klasická černobílá fotografie, videoprojekce). Pro obě tendence je typické používání nových materiálů, často vzatých přímo z obyčejného života, a prozkoumávání témat, která se vážou k sociálním strukturám, k naší každodennosti a reflexi vlastní identity," uvedl kurátor výstav Martin Vaněk.

MG-Zamereno na zeny-01 bromova
Vernisáž výstavy Někdy v sukni se bude konat ve čtvrtek 6. února v 18 hodin v Uměleckoprůmyslovém muzeu MG a navštívit ji můžete do 18. května. A hned v pátek 7. února je pro vás připravena debata Mezi minulostí a přítomností: Od diletantek k profesionálním umělkyním za účasti autorek výstavních projektů Vlasta Vostřebalová Fischerová a Někdy v sukni a dalších přizvaných odborníků a odbornic.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...