Bacha na Mozarta! aneb oratiarium Bachova syna v moderním provedení

Brno, 22. dubna 2014 - 26. duben se zapíše v hudebních dějinách Brna, jako významný den. Právě zde zazní v České premiéře fantastické dílo nejstaršího a patrně nejznámějšího syna J. S. Bacha Carla Philippa Emmanuela. Soubor Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem uvede oratorium v souladu s moderními světovými interpretačními trendy, tedy stylově na dobové – klasicistní - nástroje, jako pátý koncert cyklu Bacha na Mozarta!, jehož druhá sezóna je právě v plném proudu.

V sobotu 26. dubna v 19:30 začíná v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí pátý abonentní koncert 2. sezóny cyklu Bacha na Mozarta! Čím je tento koncert tak výjimečný? „Dílo Auferstehung Carla Phillipa Emmanuela Bacha zazní v České republice v novodobých dějinách vůbec poprvé. Jsme moc rádi, že jsme se mohli zhostit úkolu, objevit toto oratorium pro české, respektive Brněnské publikum a věříme, že bude dílem nadšeno,“ vyzdvihuje dirigent cyklu, Roman Válek, výjimečnost projektu.

„Hudba Emanuela Bacha je mimořádně expresivní a zdobná a vytváří pomyslný most mezi barokem a klasicismem. Pro specifickou, velmi neklidnou hudební řeč a osobitý přístup byl jeho styl zván „Empfindsamen Still“, tedy„citový“ a nechává v posluchačích hluboký, nesmazatelný dojem. Těžko jeho hudbu nějak blíže popsat, je natolik „jiná“, že se zkrátka musí slyšet,“ dokončuje nadšeně Válek.

Výjimečnost koncertu podtrhuje také špičkové obsazení sólistů, specialistů na starou hudbu. Barytonové úlohy se ujme sólista ND Praha Roman Janál a sopránové a tenorové role potom Michaela Šrůmová a Tomáš Kořínek. Velkému klasicistnímu orchestru, s mnoha zahraničními specializovanými umělci je partnerem smíšený pěvecký sbor.

Krom nesporných hudebních kvalit však pořadatele vedla k zařazení oratoria do cyklu ještě jedna skutečnost. Právě o letošních Velikonocích uplyne 240 let od prvního uvedení oratoria Vzkříšení a Nanebevstoupení Ježíše Krista v Hamburku. Nutno vzpomenout, že již premiéra sklidila nezměrný úspěch a několik jeho repríz navštívil také Wolfgang Amadeus Mozart, který dílo nesmírně obdivoval.

Tak velký a významný projekt je patrně finančně i organizačně dost náročný. „Ano, jedná se o nejnákladnější koncert letošní sezóny. Naštěstí však máme značnou podporu Ministerstva kultury, Jihomoravského kraje i Magistráru Brna a tak se nákladnost produkce nijak neodrazí na výši vstupného,“ upřesňuje pozitivní informaci organizátorka cyklu Tereza Sára Málková. Vstupenky jsou k sehnání za opravdu velmi příznivé ceny se slevami pro děti, studety i důchodce. Prodej: Filharmonie Brno, TIC Brno – Radnická 2, Dům Pánů z Lipé, TICKETPORTAL a Navečer.cz


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události

Šalina 300x250