Festival Moravský podzim přiveze do Brna špičkové světové interprety

Brno, 8. září 2013 – Letošní podzim bude v Brně nejen moravský, ale také britský, český, italský, norský, polský a ruský. Těmito slovy zvou organizátoři na další ročník Moravského podzimu, Mezinárodního hudebního festivalu Brno. Na festival, který v Brně začne 27. října, dorazí hvězdy světového formátu včetně dirigentské špičky Valerije Gergijeva, který s Londýnským symfonickým orchestrem provede slavnou Berliozovu Fantastickou symfonii.

housle

Moravský podzim letos nabídne celkem patnáct koncertů. Hrát se bude v Besedním domě, Janáčkově divadle, v kostele u minoritů, ale i ve skleněném pokoji vily Tugendhat. „Filharmonie Brno vstupuje Moravským podzimem 2013 do historie tohoto proslulého festivalu poprvé jako pořadatel a koncipuje tento hudební svátek jako přehlídku dramaturgických objevů a světového interpretačního mistrovství," uvádí Marie Kučerová, ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu a Filharmonie Brno.

Valerij Gergiev„Není to festival jen interpretační, který se snaží přivážet do Brna světovou špičku a konfrontovat ji s tuzemskými prvotřídními hudebníky, ale i programový. Není jen o hvězdách, a už vůbec ne o jejich soutěžení, ale o obsahu," charakterizuje přehlídku dramaturg Moravského podzimu Vítězslav Mikeš. Podle něj se letošním ročníkem vine několik dramaturgických nití s cílem vyzdvihnout některá výročí. Připomenut tak bude například šéfdirigent brněnské filharmonie František Jílek, klasik polské hudby Henryk Górecký, při příležitosti státního svátku 28. října vystoupí dva brněnské ansámbly.

Vedle Valerije Gergijeva slibuje dramaturgie festivalu i další věhlasná jména. Vystoupí například ruský klavírní virtuos Boris Berezovskij, který zahájí s Filharmonií Brno celý festival, Trondheimští sólisté představí norský repertoár, s Národním symfonickým orchestrem Polského rozhlasu zazpívá slavná sopranistka Ewa Vesin, Kremerata Baltica předvede italský program. Posluchači se mohou těšit také na špičkové domácí interprety jako Vilém Veverka, Martin Kasík nebo Graffovo kvarteto a Dechové kvinteto Phoenix.

Festival ale nebude jen o hudebních vystoupeních. „Snažíme se připravit pro své posluchače festival v pravém slova smyslu, nejen strohou přehlídku uměleckých výkonů. Obsah slova festival vnímáme především jako sadu zvláštních společenských událostí a právě ty letošní Moravský podzim nabídne," přibližuje manažerka akce Lucie Šnajdrová. V doprovodném programu se tak návštěvníci dozví informace o zemích, ze kterých hudebníci přicházejí, jejich hudbě, kultuře či gastronomii.

Vstupenky budou v prodeji od 16. září, v předprodeji Filharmonie Brno či on-line na filharmonických i festivalových webových stránkách.

(red), foto: Valerij Gergiev, archiv pořadatelů


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události