Výstava Kateřiny Šedé přiblíží proměnu Bedřichovic

Brno, 3. září 2013 – Již dnes začíná v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí netypická výstava Kateřiny Šedé nazvaná Bedřichovice nad Temží. Ta je součástí pětiletého projektu Od nevidím do nevidím, kterým se autorka snaží vytvořit v Bedřichovicích novou podobu svátku. Výstava potrvá do 3. září příštího roku.

bedrichovice

Cílem pětiletého projektu Od nevidím do nevidím je přimět všechny obyvatele vesnice, aby každý rok ve stejný den (3. září) zůstali doma a společně se pokusili vytvořit nový typ svátku. Během něho by měli možnost uvidět nejen sami sebe, ale i svoje místo v jiném světle. Celoroční příprava na každou z pěti částí projektu má obyvatele Bedřichovic motivovat k překonání vlastních hranic, a tím probudit trvalou změnu v jejich chování.

Výstava Bedřichovice nad Temží v Moravské galerii v Brně svým časovým vymezením od 3. 9. 2013 do 3. 9. 2014 sleduje podrobně jednu z částí projektu v přímém přenosu, a to přeměnu náměstí v Bedřichovicích.

Netypická forma prezentace odpovídá záměru autorky ukázat danou fázi projektu v ryzí podobě bez omezení statickou formou instalace vázané na prostory instituce, kterou míjí ve prospěch osobního prožitku účastníků akcí v terénu.

Střídavě v Moravské galerii v Brně a Bedřichovicích budou po celý rok probíhat setkání různého charakteru na různých úrovních: přednášky, projekce dokumentárních filmů, společné akce (ples, hody, ostatky), zájemci budou mít možnost nejen sledovat, ale i spoluprožívat důležité okamžiky spojené se stavbou náměstí v Bedřichovicích (přemístění dětského hřiště, osazení londýnské telefonní budky, slavnost k dokončení náměstí atd.).

Na webu MG, v blogu Tate Modern a na facebooku Bedřichovic budou průběžně aktualizovány informace o přípravách, fázích a výstavbě náměstí v Bedřichovicích, jehož otevření se stane vyvrcholením celého výstavního projektu (3. 9. 2014). V knihovně Moravské galerie v Brně v Pražákově paláci budou k dispozici veškeré materiály doposud realizovaných projektů Kateřiny Šedé.

Libretem projektu revitalizace návsi se stala akce Kateřiny Šedé v londýnské galerii Tate Modern, 2011. Výstavní projekt pro slavnou Tate Modern rozšířil řadu úspěšných realizací Kateřiny Šedé (*1977), která se jako jedna z mála českých umělkyň výrazně prosadila na současné mezinárodní umělecké scéně.

Zdroj: MG, foto: Od nevidim do nevidim, archiv organizátorů


Související články: