První koncert v novém Divadle na Orlí vystřídají operní aktovky

Brno, 1. listopadu 2012 - Krátce po svém otevření nabídne brněnské Divadlo na Orlí tedy scéna Janáčkovy akademie múzických umění v Brně vedle muzikálové a operní produkce také první koncert. V nové hudebně-dramatické laboratoři JAMU zahraje v pátek 2. listopadu mladý soubor Brno Contemporary Orchestra, který je složený ze špičkových muzikantů a povětšinou absolventů JAMU.

houslistka-roman-fisa

Od půl osmé večer zahraje soudobé skladby z dílny světově uznávaného estonského skladatele Erkki-Sven Tüüra. Ten bude na koncertě osobně přítomen. Tüür patří po Arvo Pärtovi mezi nejvýznamnější současné skladatele Estonska. Tento původně rockový hudebník si v brněnském vysokoškolském divadle vyslechne průřez svými skladbami pro komorní orchestr nebo ansámbl. Také posluchači se mohou těšit na prvotřídní hudbu, která dnes vzniká. Nejstarší ze skladeb uvedených v pátečním programu napsal Tüür v roce 1990. Mladí jsou i hráči Brno Contemporary Orchestra.

Soubor, který vznikl loni pod taktovkou Pavla Šnajdra, zatím proslul především koncerty ve slavné vile Tugendhat nebo živou hudbou k hororu Upír Nosferatu, který byl promítán v Besedním domě v rámci abonmá Filharmonie Brno.

Po muzikálové premiéře tak zahájí nové a technicky mimořádně vybavené divadlo i svou činnost ryze hudební. Koncertní premiéra přinese špičku současné světové vážné hudby. Rozmanitý hudební program nového školního divadla poté 17. listopadu zpestří premiéra dvou divadelních aktovek, které zároveň obohatí festival Janáček Brno. Dvě menší díla brněnských skladatelů nastudovala Komorní opera JAMU. Studenti v jednom večeru uvedou Evropskou turistiku Josefa Berga a poté Krásku a Zvíře Miloslava Ištvana. Evropská turistika má protiválečné téma. Mozaikově rozložený děj zobrazuje vpád německého vojska do Francie.

Zároveň sleduje individuální lidské osudy a napětí mezi ideologií a životem jednotlivce. Berg komorní operu na vlastní libreto napsal v roce 1964. Patří k jeho vrcholným dílům. Rytmicky pestrá hudba čerpá z různých žánrů. Je rozepsána pro šest sólových pěvců a šest melodických nástrojů se soupravou bicích. Toliko sedmnáctiminutovou operu Kráska a Zvíře vytvořil Miloslav Ištvan v reakci na úmrtí skladatele Berga a spisovatele Františka Hrubína. Libreto je sice stručné a zhuštěné, autor však zachoval všechny důležité rysy pohádkové předlohy.

Zdroj: JAMU, ilustrační foto: Roman Fiša


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události