Podzim v Národním divadle Brno ve znamení premiér i festivalů

Brno, 23. října 2012 - Jiří a Otto Bubečníkovi jsou jedni z významných hostů Tanečních mostů / Tanzbrücke, které pořádá Balet Národního divadla Brno 14. října v Janáčkově divadle. V tomto již pravidelném svátečním večeru plném tance se dále představí sólisté předních německých scén – Hamburg Ballett, Stuttgart Ballett, Semperoper Dresden.

Ivan_Trojan-Ucpanej_system

Zároveň se ve slavnostním galavečeru představí nový sólista Baletu NDB Ivan Popov, který působil na různých scénách v Evropě, USA a samozřejmě působil i v Petrohradě. Mezi jeho ocenění patří Nejlepší tanečník na soutěži Etoile de Ballet v Cannes (Francie), stříbrná medaile na mezinárodní baletní soutěži Premio Roma (Itálie), Cena za Houslový koncert George Balanchina na taneční soutěži Isadory Duncan. Ivan Popov v rámci Tanečních mostů / Tanzbrücke uvede choreografii Voyage, již mají na repertoáru pouze dva tanečníci na světě.

Jen několik dní po této akci se uskuteční premiéra baletu Lucidor a Arabela (19. října). Příběh dívky, která byla nucena vydávat se za chlapce, zpracoval podle povídky Huga von Hofmannsthala choreograf evropského formátu Youri Vamos. Jak uvedl dramaturg Baletu NDB Karel Littera: „Vamos velmi detailně zpracoval duševní stavy mysli a charaktery hlavních postav a mistrně je přenesl do tanečního vyjádření. Vybraná hudba k baletu Alexandra Glazunova spojuje svrchovanou výrazovou originalitu choreografie s vrcholnými hudebními kvalitami.“

Jiri_a_Otto_Bubenickovi250Mahenova činohra přichystala v říjnu jednu z nejzdařilejších renesančních komedií Machiavelliho Mandragoru. V režii Ivana Rajmonta přinese příběh o touze po milostných hrátkách. Kalimach touží po mladé Lucrezii. Ta je ale provdána za postaršího Mikulu, který zase sní o synovi a dědici. Jak už to tak v komediích té doby bývá, Kalimachovi poradí sluha lest – přestrojit se za doktora a přesvědčit stárnoucího muže toužícího po dědici, že ke zvýšení plodnosti musí Lucrezie používat mandragoru. Ovšem pozor! Prvního muže, který se při takové léčbě bude s mladou paní milovat, mandragora zahubí. Je nutno tedy najít nějakého náhradníka za domácího pána. V Rajmontově inscenaci Mandragory hrají: Vratislav Běčák, Vladimír Krátký, Jaroslav Kuneš, Ján Jackuliak, Jakub Šafránek, Lucie Schneiderová, Monika Maláčová a Marie Durnová. Premiéra se uskuteční 26. října v Mahenově divadle.

Měsíc listopad přinese v NDB kromě jiného dva festivaly. Od 2. do 9. listopadu přichystalo Divadlo Reduta přehlídku komorních divadel z ČR se zahraničním hostem. Pod názvem REDFEST přiváží do Brna renomované scény, jejichž představení bývají v domácím prostředí vyprodaná týdny dopředu. Koná se již pošesté a diváci se mohou těšit na skutečně hvězdné obsazení – Juraj Kukura, Veronika Žilková, Ivan Trojan, Miroslav Krobot, Petr Čtvrtníček, Pavel Liška a to nejsou jediná významná jména. Letos je pojítkem REDFESTu pohled mladých režisérů na současnost. Přijedou: Dejvické divadlo, Činoherní klub, Divadlo Na zábradlí. Součástí týdenní přehlídky jsou i inscenace domácího Divadlo Reduta. Festival uvede původní premiéra Kabaret Kafka v režii Daniela Špinara. Druhou inscenací bude Nenápadný půvab buržoazie režiséra Jana Mikuláška. Již tradiční součástí programu festivalu REDFEST bývá i zahraniční host. Letos představíme inscenaci Sto let tanga, která spojuje mistrné taneční umění argentinských, italských i českých tanečníků a zpěváků. Více informací na www.ndbrno.cz/reduta/festival-redfest.

Velkým svátkem bude pro Brno v listopadu další ročník Mezinárodního festivalu Janáček Brno. Letos se koná potřetí (16.–25. 11.) a do Brna přivádí to nejlepší z evropských i domácích scén. „Mezinárodní festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím zdejšího operního života především proto, že dílo Leoše Janáčka reflektuje v mezinárodním kontextu,“ napsaly Divadelní noviny pro druhém ročníku. „Že do Brna přiváží zahraniční operní inscenace, že se chlubí Janáčkem nikoli národoveckým, ale Janáčkem světoobčanem…“

Zároveň festival nabízí to jedinečné, čím Brno disponuje – místa, kde Mistr žil a skládal. Nedílnou součástí každého ročníku je komorní koncert v jeho pracovně a na klavíru, kde vznikaly jeho skladby. Záštitu tomuto festivalu udělil prezident republiky Václav Klaus a další přední osobnosti naší společenské a politické scény.

Foto: Hynek Glos (Ivan Trojan v inscenaci Ucpanej systém), Rebecca Hopei (Otto a Jiří Bubeníčkovi)

Vyšlo v Brno Business & Style


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...