Křížovou chodbu rozzáří výstava sklářských prací Valéra Kováče

Brno, 22 května 2012 – Vernisáží dnes byla zahájena výstava jednoho z nejlepších a nejuznávanějších sklářů na světě Valéra Kováče Ticho Světla. Jedná se o největší výstavu v Brně tamaticky zaměřenou na sklo. Kováč je držitel Ceny města Brna pro rok 2006 v oblasti užité umění, přičemž jeho tvorba je spjata s městem Brnem. Výstava se koná pod záštitou primátora města Brna Romana Onderky a za podpory statutárního města Brna a bude v prostorách Křížové chodby Nové radnice v Brně do 28. července 2012.

kovac

Vernisáže se účastnil i brněnský primátor Roman Onderka.„Jsem nesmírně rád, že mohu zahájit vernisáž výstavy člověka, kterého si velmi vážím, a který je spjat s městem Brnem. Velmi si vážím toho, že právě v Brně nalezl Mistr svůj tvůrčí domov. Že právě naše město mu poskytlo tolik potřebného inspirujícího genia loci pro jeho umění. Pod jeho rukama tak mohly vyrůstat objekty ze skla, které uhrančivým způsobem mění své odlesky a podobu podle svitu slunce, úhlu pohledu či umístění," řekl primátor města Brna Roman Onderka.

Výtvarník Valér Kováč, narozený roku 1936 v Liptovské Osadě, spojil svoji celoživotní práci ve výtvarném oboru s městem Brnem. Je dlouholetým spolupracovníkem brněnských veletrhů v oboru užité grafiky a výstavnictví. Nejvýznamnější oblastí jeho činnosti je užití plochého skla. Má podíl na vzniku nové technologie vrstveného skla, která využívá klasické tabulové sklo a modeluje ho řezáním, broušením, malbou apod. Město Brno obohatil o více než 20 významných realizací v architektuře, z nich za všechny jmenujme např. budovu IPB, M-palác nebo pavilon Obchodní komory v areálu výstaviště. Ke Kováčovým velmi pozoruhodným dílům patří skleněný vrstvený kříž a oltář v moderní kapli svatého Václava a svaté Anežky v obci Šošůvka na Blanensku. Zde naplnil ono známé „Blízko k Bohu i umění". Založil také Světovou asociaci výtvarníků v oboru plochého skla a je jejím prezidentem. Svou uměleckou činností výrazně ovlivnil vývoj sklářského umění, za což získal řadu významných domácích i zahraniční ocenění. Jeho díla jsou vystavena v soukromých i veřejných sbírkách na celém světě. Za rok 2006 obdržel Cenu města Brna v oblasti užité umění.

foto: archiv radnice města Brna


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události