Křížovou chodbu rozzáří výstava sklářských prací Valéra Kováče

Brno, 22 května 2012 – Vernisáží dnes byla zahájena výstava jednoho z nejlepších a nejuznávanějších sklářů na světě Valéra Kováče Ticho Světla. Jedná se o největší výstavu v Brně tamaticky zaměřenou na sklo. Kováč je držitel Ceny města Brna pro rok 2006 v oblasti užité umění, přičemž jeho tvorba je spjata s městem Brnem. Výstava se koná pod záštitou primátora města Brna Romana Onderky a za podpory statutárního města Brna a bude v prostorách Křížové chodby Nové radnice v Brně do 28. července 2012.

kovac

Vernisáže se účastnil i brněnský primátor Roman Onderka.„Jsem nesmírně rád, že mohu zahájit vernisáž výstavy člověka, kterého si velmi vážím, a který je spjat s městem Brnem. Velmi si vážím toho, že právě v Brně nalezl Mistr svůj tvůrčí domov. Že právě naše město mu poskytlo tolik potřebného inspirujícího genia loci pro jeho umění. Pod jeho rukama tak mohly vyrůstat objekty ze skla, které uhrančivým způsobem mění své odlesky a podobu podle svitu slunce, úhlu pohledu či umístění," řekl primátor města Brna Roman Onderka.

Výtvarník Valér Kováč, narozený roku 1936 v Liptovské Osadě, spojil svoji celoživotní práci ve výtvarném oboru s městem Brnem. Je dlouholetým spolupracovníkem brněnských veletrhů v oboru užité grafiky a výstavnictví. Nejvýznamnější oblastí jeho činnosti je užití plochého skla. Má podíl na vzniku nové technologie vrstveného skla, která využívá klasické tabulové sklo a modeluje ho řezáním, broušením, malbou apod. Město Brno obohatil o více než 20 významných realizací v architektuře, z nich za všechny jmenujme např. budovu IPB, M-palác nebo pavilon Obchodní komory v areálu výstaviště. Ke Kováčovým velmi pozoruhodným dílům patří skleněný vrstvený kříž a oltář v moderní kapli svatého Václava a svaté Anežky v obci Šošůvka na Blanensku. Zde naplnil ono známé „Blízko k Bohu i umění". Založil také Světovou asociaci výtvarníků v oboru plochého skla a je jejím prezidentem. Svou uměleckou činností výrazně ovlivnil vývoj sklářského umění, za což získal řadu významných domácích i zahraniční ocenění. Jeho díla jsou vystavena v soukromých i veřejných sbírkách na celém světě. Za rok 2006 obdržel Cenu města Brna v oblasti užité umění.

foto: archiv radnice města Brna


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...