Seznamování s francouzskou kulturou pokračuje filmovou přehlídkou

Brno, 29. března 2012 – Nedílnou součástí festivalu Bonjour Brno je pravidelně filmová sekce nazvaná Festival francouzského filmu. Ta se odehrává v kině Art, tentokrát od 28. března do 1. dubna. Letos ji tvoří celkem deset titulů různých žánrů i rozdílné doby vzniku, za nimiž stojí ve většině případů velká jména světové kinematografie. O tomto víkendu budou v Artu k vidění filmy Kluk na kole, Tintinova dobrodružství, Ticho lesa a Láska a modřiny.

franc_film

 

 

Opus Kluk na kole (Le Gamin au vélo) je dílem Jean-Pierre a Luc Dardenneové. Film získal na loňském Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes Velkou cenu ex aequo. K vidění bude v sobotu 31. března ve 20.30.

Světově proslavený komiks o zvídavém reportérovi Tintinovi belgického autora publikujícího pod pseudonymem Hergé, zdařile převedl do adekvátní filmové podoby slavný americký režisér Steven Spielberg. Na projekci filmu Tintinova dobrodružství (The Advenures of Tintin) v sobotu 31. března v 15.00 bude v 17.00 navazovat přednáška odborníka na komiks a především na Tintina, pana Michala Uhla.

Kolekci ceněných a v mnoha případech také oceněných filmů doplňuje francouzsko-kamerunsko-gabonské drama Ticho lesa (La Silence de la forêt) režisérů Basseka Ba Kobhio a Didiera Ouenangare z roku 2003. Tento film uvede kino Art v sobotu 31. března v 18.00.

V předpremiéře bude v neděli 1. dubna v 18.00 uveden film Láska a modřiny (Love and Bruises). Tento nezávislý film o vášni zrozené z náhodného setkání, která přeroste v závislost, natočil čínský režisér Lou Ye, který ve své zemi nesmí natáčet. Předlohou snímku, je autobiografický román autorky Jie Liu-Falin, který byl v Číně zakázán cenzurou. Hlavní mužskou roli ztvárnil Tahar Rahim, který zazářil již ve snímku Prorok.

Film podle středověké legendy i melancholická komedie

Přehlídka Festival francouzského filmu nabízí i další filmy. Hned dvěma tituly je zastoupen finský režisér výjimečně točící ve francouzských reáliích Aki Kaurismäki. Prvním z nich je Bohémský život (La Vie de Bohème) z roku 1992, na který můžete do Artu přijít ve středu 28. března v 18.00. Druhým je o 18 let později natočený snímek Le Havre, který se bude promítat ve čtvrtek 29. března v 18.00.

Věčný návrat (L'Éternel retour), který natočil již v roce 1943 režisér Jean Delannoy podle scénáře legendárního básníka, spisovatele a filmaře Jeana Cocteaua, který známou středověkou legendu o věčné lásce Tristana a Isoldy přenesl do současnosti. O sedm let později Jean Cocteau (tentokrát již na režijní stoličce) zpracoval ve filmu Orfeus (Orphée) mýtus o Orfeovi a Euridice: příběh je rovněž zasazen do současnosti a dodnes udivuje převratným využitím dostupné techniky. Působivost obou mistrovských děl vynikne v nově digitálně restaurovaných kopiích, v obou vytváří hlavní roli slavný francouzský herec Jean Marais. V Brně budou oba snímky v této podobě uvedeny v obnovené premiéře poprvé, Věčný návrat ve čtvrtek 29. března ve 20.30, Orfeus v pátek 30. března v 18.00.

V roce 1969 vznikla melancholická komedie o realitě lásky a manželství Velká láska (Le grand amour), kterou natočila další legenda francouzského filmu, režisér a herec Pierre Etaix. Snímek bude uveden v pátek 30. března ve 20.30.

Filmy jsou uváděny ve francouzském znění s českými titulky. Film Tintinova dobrodružství bude uveden v českém znění, snímek Ticho lesa ve francouzském znění s francouzskými titulky. Vstupné pro studenty a členy Francouzské aliance je 90 Kč, pro ostatní 100 Kč, vstupenky jsou k zakoupení v pokladně kina Art.

(red), foto: archiv bonjourbrno.cz


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události