Reduta se utká s dvěma pražskými divadly o Cenu Alfréda Radoka

Praha, 31. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Jubilejní, 20. ročník divadelních Cen Alfréda Radoka již zná své nominované v jednotlivých kategoriích. V úterý je novinářům za organizátory odtajnil Karel Král z Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka. O cenu za nejlepší inscenaci se spolu utkají dvě pražská a jedno brněnské divadlo. Do užšího výběru totiž postoupily inscenace Polední úděl pražského Divadla v Dlouhé, Příšerné děti Národního divadla Praha a Europeana brněnského Divadla Reduta, které je jednou ze scén Národního divadla Brno.

europeana_nd

Cena za nejlepší ženský herecký výkon pak zcela jistě zůstane v Praze - nominované jsou Helena Dvořáková z Divadla v Dlouhé, Gabriela Míčová z Pražského komorního divadla - Divadla Komedie a Lucie Žáčková z Činoherního klubu Praha. Dvořáková si přízeň poroty získala za ztvárnění Ysé ve hře Polední úděl, Míčová za roli Romi ve hře Odpad, město, smrt a Žáčková oslovila svým podáním Blanche Dubois ve hře Tramvaj do stanice Touha.

Mezi muži se pak o Cenu Alfréda Radoka utkají Martin Havelka z brněnského Divadla Husa na provázku, Norbert Lichý z ostravského Divadla Petra Bezruče, Marek Němec z Divadla v Dlouhé v Praze a Martin Pechlát z Pražského komorního divadla - Divadla Komedie. Nominace na ceny jim vynesly role Mistra ve hře Leoš aneb Tvá nejvěrnější v případě Havelky, Otce Helga ve hře Rodinná slavnost v případě Lichého, Němec cenu může získat za své účinkování ve hře Polední úděl v roli Mese a Pechlát za roli Andrease Kartáka v Legendě o svatém pijanovi.

V kategorii Divadlo své síly změří Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie, Divadlo Reduta - Národní Divadlo Brno, brněnský Buranteatr a pražské Divadlo v Dlouhé.

Cenu za nejlepší českou hru může získat Miroslav Bambušek za Českou válku, kterou uvedlo Divadlo Na zábradlí, David Drábek za Jedlíky čokolády, kterou sehrálo Klicperovo divadlo v Hradci Králové, a Petr Zelenka za Ohrožené druhy uvedené v Národním divadle v Praze. Ocenění za scénografii může získat Marek Cpin za výpravu hry Trapná muka v brněnském Divadle Husa na provázku, Martin Černý za scénu ke hře Polední úděl v Divadle v Dlouhé a duo Jan Nebeský, Jana Preková za scénografii Krále Leara v pražském Národním divadle.

Cenu za hudbu mohou získat David Babka, který vytvořil hudební složku hry Wanted Welzl v Dejvickém divadle v Praze, Aleš Březina za hudbu ke Králi Learovi v pražském Národním divadle či Miloš Štědroň za hudební doprovod hry Leoš aneb Tvá nejvěrnější v brněnském Divadle Husa na provázku.

Z ocenění za divadelní hudbu se ovšem může těšit i známý popový zpěvák XINDL X (Ondřej Ládek), který společně s Daliborem Cidlinským juniorem napsali hudbu ke hře Cyrano!! Cyrano!! Cyrano v Divadle na Vinohradech v Praze.

Do kategorie Talent roku pak porota vybrala herce Michala Isteníka, Igora Orozoviče a režisérku Annu Petrželkovou. Isteník působí v Městském divadle v Brně, Orozovič a Petrželková v ostravském Národním divadle moravskoslezském. Součástí Cen Alfréda Radoka je i anonymní dramatická soutěž, v níž je možné nabídnout svůj text divadelní inscenace. Letos do finále postoupilo devět takových děl. Slavnostní galavečer i s předáním ocenění se uskuteční 25. února v Divadle v Dlouhé v Praze.

 

Zuzana Fojčíková, foto: ND Brno

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události