Brněnské Národní divadlo uvede hru o Černé Madoně, ochránkyni města

Brno, 22. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Na jevišti Mahenovy činohry brněnského Národního divadla ožije příběh Černé Madony, ochránkyně města Brna z dob švédského obléhání moravské metropole během třicetileté války. V neděli to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Černá Madona brněnská je podle dramaturga představení Marka Hladkého "velkoformátovým divadelním představením o víře v Boha i o vojenské cti a zradě".

divadlo_Mahenovo250_thumb

Součástí příběhu je také legenda o Černé Madoně – patronce města Brna. Ikona byzantského typu znázorňující Pannu Marii s Ježíšem v náručí patří podle mluvčí biskupství Jandlové k nejstarším deskovým obrazům v českých zemích. V největší válečné vřavě roku 1645 se právě tento obraz Panny Marie zjevil modlícím se obráncům Brna. "Toto zjevení se stalo podle legendy jednou z hlavních příčin vítězné obrany města," řekla agentuře Jandlová. Obraz ochránkyně Brna je dodnes v držení augustiniánského řádu.

Představení Černá Madona brněnská bude v Brně a v Jihomoravském kraji ojedinělou prezentací historie a lidí, kteří zde před 367 lety žili, bojovali a pracovali. A právě poselství tehdejších obránců města, obyčejných lidí, kteří se dokázali ve správnou chvíli vzepřít okolnostem a ubránit obrovské přesile, je podle tvůrců divadelní hry "nesmírně cenným a zásadním poselstvím pro současnost". Úspěšná obrana Brna proti velké vojenské přesile, která v roce 1645 ve svém důsledku uchránila před švédskými vojsky i samotnou Vídeň a císařský dvůr, dodnes patří k nejzásadnějším událostem třicetileté války.

Režie bude pod taktovkou uměleckého šéfa Mahenovy činohry Zdenka Plachého. Spoluautorem a dramaturgem představení je Marek Hladký. Scénu vytvořil ředitel divadla a scénograf Daniel Dvořák, kostýmy navrhla Marie Blažková. Odborně radili Milena Flodrová, jedna z nejvýznamnějších expertů na brněnskou historii, a dále kněží Miroslav Herold a Jan Hanák. V představení hraje téměř celý umělecký soubor činohry brněnského Národního divadla.

Premiéra představení se uskuteční v pátek 27. ledna v 19 hodin.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události