Brněnské Národní divadlo uvede hru o Černé Madoně, ochránkyni města

Brno, 22. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Na jevišti Mahenovy činohry brněnského Národního divadla ožije příběh Černé Madony, ochránkyně města Brna z dob švédského obléhání moravské metropole během třicetileté války. V neděli to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Černá Madona brněnská je podle dramaturga představení Marka Hladkého "velkoformátovým divadelním představením o víře v Boha i o vojenské cti a zradě".

divadlo_Mahenovo250_thumb

Součástí příběhu je také legenda o Černé Madoně – patronce města Brna. Ikona byzantského typu znázorňující Pannu Marii s Ježíšem v náručí patří podle mluvčí biskupství Jandlové k nejstarším deskovým obrazům v českých zemích. V největší válečné vřavě roku 1645 se právě tento obraz Panny Marie zjevil modlícím se obráncům Brna. "Toto zjevení se stalo podle legendy jednou z hlavních příčin vítězné obrany města," řekla agentuře Jandlová. Obraz ochránkyně Brna je dodnes v držení augustiniánského řádu.

Představení Černá Madona brněnská bude v Brně a v Jihomoravském kraji ojedinělou prezentací historie a lidí, kteří zde před 367 lety žili, bojovali a pracovali. A právě poselství tehdejších obránců města, obyčejných lidí, kteří se dokázali ve správnou chvíli vzepřít okolnostem a ubránit obrovské přesile, je podle tvůrců divadelní hry "nesmírně cenným a zásadním poselstvím pro současnost". Úspěšná obrana Brna proti velké vojenské přesile, která v roce 1645 ve svém důsledku uchránila před švédskými vojsky i samotnou Vídeň a císařský dvůr, dodnes patří k nejzásadnějším událostem třicetileté války.

Režie bude pod taktovkou uměleckého šéfa Mahenovy činohry Zdenka Plachého. Spoluautorem a dramaturgem představení je Marek Hladký. Scénu vytvořil ředitel divadla a scénograf Daniel Dvořák, kostýmy navrhla Marie Blažková. Odborně radili Milena Flodrová, jedna z nejvýznamnějších expertů na brněnskou historii, a dále kněží Miroslav Herold a Jan Hanák. V představení hraje téměř celý umělecký soubor činohry brněnského Národního divadla.

Premiéra představení se uskuteční v pátek 27. ledna v 19 hodin.

Jiří Nováček

Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    
  4  5  6  7  8  910
1112151617
18192021222324
252627282930 
Nejbližší akce

Žádné události