V brněnské Olympii vystaví betlémy sochaře Jiřího Netíka

Brno, 30. listopadu 2011 - Od 1. prosince ozdobí pasáže nákupního a zábavního centra Olympia Brno dřevěné betlémy brněnského sochaře Jiří Netíka. Figurální betlémy budou vystaveny v pasáži u restaurace Sushi Point od 1. prosince až do 9. ledna. Netíkovy betlémy, z nichž některé jsou vyřezány z jednoho kmene, jiné jako soubory několika solitérních kusů, nekopírují doslovně lidové betlemářství. Autorkou některých drobných kusů je jeho žena Martina.

Jiri-netik-betlemy

Jedna ze soch, které ozdobí Olympii, byla vystavena dokonce v Panteonu v Římě, další zase v katedrále v Bruselu jako reprezentace kraje. „K tradičním českým Vánocům betlémy neodmyslitelně patří a právě v prostoru nákupního centra proto chceme lidem připomenout podstatu Vánoc, radost a jejich duchovní rozměr,“ shoduje se autor s marketingovým manažerem Olympie Leošem Pajerem.

Jiří Netík vystavoval v Brně betlémy už před rokem 1989 a zařazoval do nich neobvyklé, režimem neschválené motivy, jako například postavu Václava Havla nebo pankáče, jako zobrazení tehdejší mládeže. „Brňané si možná budou tyto betlémy pamatovat, třeba z výlohy Zahraniční literatury na náměstí Svobody,“ říká autor. Vzhledem k tomu, že nejde o o klasické lidové betlémy, pozorný návštěvník může v Olympii objevit například postavu chlapce s florbalovou hokejkou nebo figury vyňaté ze slavných klasických obrazů, například Leonarda da Vinci nebo Albrechta Dürera.

Sochař, řezbář a restaurátor Jiří Netík (9. 8. 1953) působil jako pedagog, externě spolupracoval s Fakultou architektury VUT v Brně, od r. 1996 vyučoval na VOŠ uměleckých řemesel v Brně a na psychosomatické klinice v Insy (Německo). Zabývá se také uměleckými návrhy dřevořezby ( figurální hlavice hudebních nástrojů pro houslařské dílny) a návrhy uměleckého skla pro firmu Lobmeyr – Wien aj. Každoročně pořádá ve Slavonicích kurzy řezbářství a sochařství, které jsou přístupné všem zájemcům. Pracuje a vystavuje společně s ženou Martinou.

Jeho realizace se nacházejí například na zámku ve Slavkově (dvě sochy s tematikou napolenských bojů), chrámu sv. Václava v Břeclavi, v chrámu Salesiánů Dona Bosca v Žabovřeskách nebo karmelitánském klášteru v Linci v Rakousku. Netíkova díla mají ve svých sbírkách mimo jiné papež Benedikt XVI., lichtenštejnský korunní princ Alois nebo kardinál J. Meisnera z Kolína nad Rýnem.

(red), foto: www.netik-art.sweb.cz


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události