V brněnské Olympii vystaví betlémy sochaře Jiřího Netíka

Brno, 30. listopadu 2011 - Od 1. prosince ozdobí pasáže nákupního a zábavního centra Olympia Brno dřevěné betlémy brněnského sochaře Jiří Netíka. Figurální betlémy budou vystaveny v pasáži u restaurace Sushi Point od 1. prosince až do 9. ledna. Netíkovy betlémy, z nichž některé jsou vyřezány z jednoho kmene, jiné jako soubory několika solitérních kusů, nekopírují doslovně lidové betlemářství. Autorkou některých drobných kusů je jeho žena Martina.

Jiri-netik-betlemy

Jedna ze soch, které ozdobí Olympii, byla vystavena dokonce v Panteonu v Římě, další zase v katedrále v Bruselu jako reprezentace kraje. „K tradičním českým Vánocům betlémy neodmyslitelně patří a právě v prostoru nákupního centra proto chceme lidem připomenout podstatu Vánoc, radost a jejich duchovní rozměr,“ shoduje se autor s marketingovým manažerem Olympie Leošem Pajerem.

Jiří Netík vystavoval v Brně betlémy už před rokem 1989 a zařazoval do nich neobvyklé, režimem neschválené motivy, jako například postavu Václava Havla nebo pankáče, jako zobrazení tehdejší mládeže. „Brňané si možná budou tyto betlémy pamatovat, třeba z výlohy Zahraniční literatury na náměstí Svobody,“ říká autor. Vzhledem k tomu, že nejde o o klasické lidové betlémy, pozorný návštěvník může v Olympii objevit například postavu chlapce s florbalovou hokejkou nebo figury vyňaté ze slavných klasických obrazů, například Leonarda da Vinci nebo Albrechta Dürera.

Sochař, řezbář a restaurátor Jiří Netík (9. 8. 1953) působil jako pedagog, externě spolupracoval s Fakultou architektury VUT v Brně, od r. 1996 vyučoval na VOŠ uměleckých řemesel v Brně a na psychosomatické klinice v Insy (Německo). Zabývá se také uměleckými návrhy dřevořezby ( figurální hlavice hudebních nástrojů pro houslařské dílny) a návrhy uměleckého skla pro firmu Lobmeyr – Wien aj. Každoročně pořádá ve Slavonicích kurzy řezbářství a sochařství, které jsou přístupné všem zájemcům. Pracuje a vystavuje společně s ženou Martinou.

Jeho realizace se nacházejí například na zámku ve Slavkově (dvě sochy s tematikou napolenských bojů), chrámu sv. Václava v Břeclavi, v chrámu Salesiánů Dona Bosca v Žabovřeskách nebo karmelitánském klášteru v Linci v Rakousku. Netíkova díla mají ve svých sbírkách mimo jiné papež Benedikt XVI., lichtenštejnský korunní princ Alois nebo kardinál J. Meisnera z Kolína nad Rýnem.

(red), foto: www.netik-art.sweb.cz


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    
  4  5  6  7  8  910
1112151617
18192021222324
252627282930 
Nejbližší akce

Žádné události