Ve čtvrtek začne výstava přibližující nejkrásnější české knihy roku 2010

Brno, 3. října 2011 - Od 6. října bude brněnský Místodržitelský palác hostit výstavu Nejkrásnější české knihy roku 2010. Návštěvníci si na ní budou moci prohlédnout vítězné tituly stejnojmenné soutěže, které budou českou knižní kulturu reprezentovat na výstavách a knižních veletrzích v České republice i zahraničí.

ceskeknihy250

Na letošním ročníku soutěže odborná porota hodnotila nejvíce titulů v historii – celkem 252. „Letos můžeme konstatovat zlepšení kvality přihlášených knih. Zvláště v kategoriích Knihy o výtvarném umění, Katalogy a Krásná literatura byla silná konkurence. Svědčí o tom velký počet titulů vysoké úrovně, které prošly do užšího výběru a byly náročně diskutovány. Jako v předešlém roce byly přihlášeny některé publikace do kategorií, do kterých zjevně nepatřily. Stejně tak knihy, které jsou nízkým počtem jejich nákladu těžko zařaditelné do jednotlivých kategorií,“ komentuje uplynulý ročník soutěže předseda poroty Václav Jirásek.

Na výstavě v Ambitu Místodržitelského paláce bude k vidění na 60 nejkrásnějších českých knih, veřejnost si prohlédne nejen oceněné práce, ale i ty, které se dostaly do užšího výběru, a může si tak udělat dobrou představu o úrovni současné knižní produkce. Vystavena bude například vítězná kniha kategorie Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace pojednávající o Libuši Niklové, ale i nevšední kniha Domácí umění. Český lidový design druhé poloviny 20. století, která získala 3. místo v kategorii Katalogy, nebo například Povídky Jana Balabána, zastoupené v kategorii Krásná literatura. Z produkce Moravské galerie v Brně bude k vidění katalog z loňského Bienále Brno 2010 s názvem Cosi tísnivého. Surrealismus a grafický design.

VÝBĚR Z LETOŠNÍCH OCENĚNÍ:

KATALOGY

Karel Škréta / Lenka Stolárová – Vít Vlnas (eds.); Národní galerie v Praze; 1. místo

Over and Over / Kateřina Šedá; 2.místo

Domácí umění – Český lidový design druhé poloviny 20. století / Pablo de Sax, Klára Zápotocká; 3. místo

Užší výběr

Cosi tísnivého. Surrealismus a grafický design / Rick Poynor; Moravská galerie v Brně

KNIHY O VÝTVARNÉM UMĚNÍ, OBRAZOVÉ A FOTOGRAFICKÉ PUBLIKACE

Libuše Niklová / Tereza Bruthansová, Petr Nikl; Arbor vitae societas; 1. místo

Zde jsou psi / Martina Overstreet, Michal Nanoru; Yinachi; 2. místo

Demartini / Mahulena Nešlehová, Petr Witt lich Gallery; 3. místo

KRÁSNÁ LITERATURA

Perverše / Martin Pecina; Host; 1. místo

Všecko napsané / Jan Antonín Pitínský; Nakladatelství Větrné mlýny; 2. místo

Povídky (Dílo I) /Jan Balabán; Host; 3. místo

 

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...